HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 24.1.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 24. januára (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali nové antivírusové opatrenia, ale aj Dohoda o obrannej spolupráci s USA. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

NOVÉ OPATRENIA: Pribudol režim OP plus, respirátory sú vonku povinné

Z povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest platia aj výnimky, ich zoznam sa oproti predchádzajúcej vyhláške nezmenil.

Bratislava 19. januára (TASR) – Na Slovensku platia od stredy nové pandemické opatrenia v súvislosti s variantom omikron. Do praxe ich priniesli nové vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré reagujú na vládou schválené opatrenia. Podmienkou vstupu do vybraných prevádzok tak je nový režim OP+ (ľudia s tromi dávkami vakcíny, po prekonaní ochorenia COVID-19 s dvomi dávkami vakcíny alebo dvakrát zaočkovaní s testom). Platí aj pre vysokorizikové podujatia.

Zobraziť celý článok

JH: „Teraz pribudol režim OP+ a od 1. februára 2022 pribudne aj režim OP-, ktorý z dva razy zaočkovaných ľudí vyrobí tzv. dezolátov, teda ľudí nezaočkovaných. Mimochodom, vyhlášky sú opäť a vo viacerých prípadoch v rozpore s tým, čo schválila vláda.“

Prezidentka podporuje obrannú dohodu s USA, rozpor s ústavou nevidí

Prezidentka skúmala s ústavnými právnikmi aj námietky vznesené v pripomienkovom konaní. Chýbalo im podľa nej však odôvodnenie, ktoré je potrebné aj pri podaní na Ústavný súd SR.

Bratislava 20. januára (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová podporuje uzavretie dohody o obrannej spolupráci s USA. Súčasťou splnomocnenia na podpis, ktoré dá členovi vlády v rámci procesu jej prijatia, bude však interpretačné vyhlásenie o tom, ako SR zmluvu vykladá. Ratifikuje ju iba s touto doložkou. S ústavnými právnikmi nenašla žiadny rozpor s Ústavou SR, preto sa neobráti na Ústavný súd SR.

Zobraziť celý článok

JH: To, že prezidentka Z. Čaputová rozpor s ústavou nevidí, ešte neznamená, že neexistuje. Jej interpretačné vyhlásenie, ktorým podmieňuje ratifikáciu dáva v podstate za pravdu tým, ktorí na nejasnosť dohody upozorňovali. Tentoraz sa rozhodla najhoršie ako mohla.“

Hlas-SD i Z. Simon vyzývajú agroministra S. Vlčana na okamžitú demisiu

Delenie dotácií „natajnáša“ pre vybraných je podľa Simona korupcia najhrubšieho zrna o to viac, že sa to dialo „pod taktovkou“ samotného ministra.

Bratislava 24. januára (TASR) – Mimoparlamentný Hlas-SD a predseda mimoparlamentného Maďarského fóra Zsolt Simon vyzývajú agroministra Samuela Vlčana (nominant OĽANO) na okamžitú demisiu.

Zobraziť celý článok

JH: „Zdá sa, že minister S. Vlčan namiesto čistenia chlieva robí čosi iné. Tak či onak – ak sa podozrenia potvrdia, bude to taká prasacina, že dokáže prekonať aj podanie demisie ministra M. Jureňu v maštali.“

Opozícia kritizuje koalíciu, že neprišla za okrúhly stôl

Stretnutie podľa lídra Smeru-SD Roberta Fica potvrdilo, že koalícia je schopná ignorovať ústavu a pravidlá demokracie.

Bratislava 18. januára (TASR) – Vládna koalícia sa ľudí bojí, nechce im vrátiť moc do rúk. Opozícia chce preto opäť iniciovať zber podpisov na iniciovanie referenda o zmene Ústavy SR, ktorou by sa umožnilo skrátiť volebné obdobie. Po stretnutí za okrúhlym stolom s predsedom Sme rodina a parlamentu Borisom Kollárom to skonštatovali predstavitelia opozície. Koalícia okrem Sme rodina na stretnutie neprišla. Kollár prišiel s návrhom na zmenu ústavy, ktorou by bolo možné skrátiť volebné obdobie, ale až od roku 2024. Opozícia to odmieta. Tvrdí, že tento návrh Sme rodina, ktorý podal poslanec Miloš Svrček, nemá šancu na úspech a považuje za smiešne, že by zmeny platili až od ďalšieho volebného obdobia.

Zobraziť celý článok

JH: „Taký je stranícky život na Slovensku, kolotočiarsky – keď sú strany vo vládnej koalícii, zabúdajú na to, čo hovorili a robili, keď boli v opozícii. A keď sú v opozícii, zabúdajú  na to, čo hovorili a robili, keď boli vo vládnej koalícii.“ 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-podmienka-prezidentky/606734-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex%253BNeprehliadnite%253Bimg

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi