HORE

Aký premiér, taká vláda

Uverejnené dňa 22.7.2020

Premiér Igor Matovič je prvým členom vlády v tomto volebnom období, ktorému bude vyslovovaná, hoci nie aj vyslovená, nedôvera v parlamente. Po prvý raz sa tak ocitne v koži nie odvolávateľa, ale odvolávaného, v čom je rozdiel.

Prirodzene, I. Matovič z funkcie premiéra nebude odvolaný. Dnes je iná politická doba ako bola v časoch, kedy parlament vyslovoval a vyslovil nedôveru vláde V. Mečiara alebo vláde I. Radičovej. To však neznamená, že návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi nemá žiadny politický zmysel či význam.

Je faktom, že, znie viac ako iba smiešne, keď navrhovatelia odvolávania premiéra hovoria o tom, že „zlodeji nemôžu viesť našu krajinu“ (R. Raši) alebo, že „vláda, ktorú reprezentuje, je postavená na klamstve“ (J. Blanár). Napokon, už V. Mečiar preukázateľne žartoval, keď tvrdil, že ak premiér klame, nesmie byť premiérom, a to bol vo funkcii ešte dlho potom, ako to vyriekol.

Rovnako je však faktom to, že to tak naozaj nemá byť a že tomu tak momentálne je. Problémy s podvádzaním nemá v tejto koalícii preukázateľne iba premiér, ale aj predseda NR SR, koaličná poslankyňa, minister školstva či štátny tajomník – keďže nimi podpísané čestné prehlásenie pri odovzdávaní prác, na základe ktorého získali tituly, nemá vonkoncom žiadnu hodnotu. Po prvé:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Omyl B. Kollára

Poslanci v rokovacej sále vyvádzať nemôžu, lebo môžu byť vyvedení, iní v nej vyvádzať môžu, ale vyvedení byť nesmú.

1. júla 2022
Fakty a argumenty

Generálny samopardon

Aby zodpovední za šafárenie s obecnými peniazmi zostali pred voľbami chrumkaví.

Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Novelou sa síce zavádza parlamentná stráž, ale zároveň sa o nej aj zavádza.

27. júna 2022
Kaviareň

O prelomení veta

a politike Mgr. B. Kollára

25. júna 2022
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi