HORE

Životopis

jurajhrabko-hpRešpektovaný politický komentátor, publicista a moderátor politických diskusií. Dlhoročný spolupracovník Českého rozhlasu, v ktorom komentuje politické dianie hlavne na Slovensku.

Od roku 1990 pracoval pre viacero domácich aj zahraničných médií napr. denník  Telegraf, týždenník Domino (Efekt, Fórum), SME, Rádio Echo, OS-Fórum občianskej spoločnosti, Prager Zeitung, Új Szó ako aj pre Rádio Slobodná Európa až do ukončenia jeho vysielania na Slovensku. Spoluprácu s denníkom SME počas vedenia M. Šimečkom prerušil, po jeho odchode z redakcie obnovil a definitívne po viac ako 20. rokoch ukončil potom, ako sa zmenil na denník SME Penta. Dopisovateľ viacerých zahraničných médií v oblasti základných práv, justície a politiky.

V Slovenskej televízii spoluzakladal reláciu Reportéri, v ktorej pôsobil ako šéfdramaturg a scenárista. Od roku 2004 spolupracoval so Slovenským rozhlasom ako moderátor spoločensko-politických diskusií. Najskôr v relácii Nočné dialógy, po jej ukončení moderoval prvých šesť rokov reláciu Z prvej ruky. Spoluprácu ukončil v r. 2013 po nástupe nového vedenia, ktoré  podľahlo politickým požiadavkám vtedajšej strany a vlády na jeho odchod.

Autor kníh Amnestovaní, Referendum v Štúrove, spoluautor štúdie Poslanecký mandát na Slovensku. Autor častí kapitoly Právny štát v Súhrnných správach o Slovensku z dielne Inštitútu pre verejné otázky, ako aj v jeho ďalších publikáciách, napr. Kde sme? Mentálne mapy Slovenska atď.

Verejná činnosť – prvý generálny riaditeľ Sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády SR (1998-2000), lektor Stálej konferencie občianskeho inštitútu (1994-2006), poslanec Slovenskej národnej rady (1990), spoluzakladateľ Nezávislých slovenských odborov /predchodca KOZ SR/, reprezentant a zástupca štrajkových výborov na Slovensku a v ČSFR (1989-1990).

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi