HORE

Životopis

jurajhrabko-hpRešpektovaný politický komentátor, publicista a moderátor politických diskusií. Dlhoročný spolupracovník Českého rozhlasu, v ktorom komentuje politické dianie hlavne na Slovensku.

Od roku 1990 pracoval pre viacero domácich aj zahraničných médií napr. denník  Telegraf, týždenník Domino (Efekt, Fórum), SME, Rádio Echo, Prager Zeitung, ako aj pre Rádio Slobodná Európa až do ukončenia jeho vysielania na Slovensku. Spoluprácu s denníkom SME počas vedenia M. Šimečkom prerušil, po jeho odchode z redakcie obnovil a definitívne po viac ako 20. rokoch ukončil potom, ako sa zmenil na denník SME Penta.

V Slovenskej televízii spoluzakladal reláciu Reportéri, v ktorej pôsobil ako šéfdramaturg a scenárista. Od roku 2004 spolupracoval so Slovenským rozhlasom ako moderátor spoločensko-politických diskusií. Najskôr v relácii Nočné dialógy, po jej ukončení moderoval prvých šesť rokov reláciu Z prvej ruky. Spoluprácu ukončil v r. 2013 po nástupe nového vedenia, ktoré  podľahlo politickým požiadavkám vtedajšej strany a vlády na jeho odchod.

Autor kníh Amnestovaní, Referendum v Štúrove, spoluautor štúdie Poslanecký mandát na Slovensku. Autor častí kapitoly Právny štát v Súhrnných správach o Slovensku z dielne Inštitútu pre verejné otázky, ako aj v jeho ďalších publikáciách, napr. Kde sme? Mentálne mapy Slovenska.

Verejná činnosť – prvý generálny riaditeľ Sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády SR (1998-2000), lektor Stálej konferencie občianskeho inštitútu (1994-2006), poslanec Slovenskej národnej rady (1990), spoluzakladateľ Nezávislých slovenských odborov /predchodca KOZ SR/, reprezentant a zástupca štrajkových výborov na Slovensku a v ČSFR (1989-1990).

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi