HORE

Celé zle

Uverejnené dňa 14.3.2024

V Zbierke zákonov nebol uverejnený text zákona, ktorý parlament schválil, ale text zákona, ktorý parlament neschválil.

 

Kontroverzná novela Trestného zákona, ktorú nie tak dávno schválil parlament, mala nadobudnúť od zajtra účinnosť s výnimkou ustanovení, ktoré sa týkajú Úradu špeciálnej prokuratúry. Tie by mali  nadobudnúť účinnosť až od 20. marca. Zároveň od zajtra nadobudne účinnosť tzv. novela novely, ktorá bola dnes publikovaná v Zbierke zákonov.

Po publikovaní všetkého – novely, rozhodnutia Ústavného súdu, aj novely novely – sa zdá, že všetci sú spokojní. Mimovládne strany, ktoré ešte nedávno hrozili katastrofickými scenármi, sa upokojili a skočili už na ďalšiu udičku nastavenú vládnymi stranami: chystajú sa spolu s RTVS „bojovať“ za zachovanie RTVS. A tak si ani nevšimli, že časť novely Trestného zákona nadobudne 20. marca nielen účinnosť, ale aj platnosť. Inými slovami, novela bola uverejnená v Zbierke zákonov v inom znení ako ju parlament schválil.

Zrejme preto bola aj účinnosť novely uverejnenej v Zbierke zákonov stanovená od 15. marca do 19. marca a to, čo bude účinné o deň neskôr, nevedno, keďže to v nej uverejnené stále nie je. Možno sa len domnievať. To však nič nemení prinajmenej na dvoch veciach – že časť zákona, ktorý parlament schválil, ešte vôbec nenadobudla platnosť a že v Zbierke zákonov nebol uverejnený text zákona tak, ako ho parlament schválil, ale text zákona, ktorý parlament neschválil.

Preto si možno v Zbierke zákonov dnes, zajtra, pozajtra až do 20. marca prečítať aj nasledovné:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi