HORE

Čo prinesie Mikuláš?

Uverejnené dňa 1.12.2023

Prezidentka Z. Čaputová má na vrátenie zákona lehotu až 15 dní od jeho doručenia.

 

Na sv. Mikuláša sa má začať ďalšia schôdza parlamentu a už teraz možno konštatovať, že naozaj s bohatým programom. Ku ktorému prispeje ešte vláda aj s návrhom zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. Termín podania návrhu síce zmeškala, ale to parlament – samozrejme aj s inými, po termíne podanými návrhmi – rýchlo vyrieši. A niet pochýb ani o tom, že rovnako rýchlo porieši aj návrh na zrýchlené konanie, ktoré k uvedenému návrhu vláda pripla.

Kým doteraz sa vládna koalícia iba – povedané v skratke – zohrievala v kreslách a robila ľúbivú politiku súvisiacu s nadchádzajúcimi voľbami prezidenta a europoslancov, aktuálne už ukazuje, ako chce vládnuť. Bez akéhokoľvek podceňovania iných predložených návrhov zákonov, zákon o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy totiž azda najlepšie vystihuje charakter a plány výkonnej moci reprezentovanej vládou. Inými slovami, čo všetko a ako chce riadiť a čo všetko a ako si chce podriadiť. Alebo doriadiť, to je už vec uhla pohľadu. Napríklad aj odobratím súčasných právomocí, ktorými disponuje hlava štátu.

Po prvom čítaní to možno povedať aj tak, že zriadenie nového ministerstva športu a cestovného ruchu, ktoré ak má existovať, musí byť zriadené uvedeným zákonom, mieni vládna koalícia využiť naplno. A takpovediac komplexnejšie zmeniť doterajšie pravidlá, vrátane odvolacích a menovacích právomocí. Na dôležitosť uvedeného zákona pre politickú prácu súvisiacu s ovládnutím krajiny poukazuje aj to, že napríklad bývalá vládna koalícia vedená I. Matovičom zákon menila až 16 krát. Alebo iba – aj to je vec uhla pohľadu. A tak kým doteraz platí – napríklad – že zastupujúci podpredseda vlády zvoláva a vedie schôdze vlády, po novom má platiť aj to, že podpredseda vlády zastupuje predsedu vlády v rozsahu podľa poverenia predsedu vlády. Zdá sa to ako maličkosť, ale nie je to tak.

Najviac vzruchu však zrejme vzbudí návrh vlády, ktorým Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), Slovenskej informačnej služby či Kancelárie prezidenta a parlamentu získajú postavenie ústredného štátneho orgánu. Vláda si zároveň udeľuje právo vymenúvať a odvolávať šéfov Štatistického úradu a Úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou, ktoré tak berie hlave štátu. Prirodzene, súčasťou novely v tejto súvislosti je aj doplnenie možností, ako uvedených šéfov z funkcie ľahšie odvolať. No a potom už ide naozaj z istého uhla pohľadu o maličkosti – napríklad o opätovný presun vydávania Zbierky zákonov na ministerstvo spravodlivosti alebo o prerozdelenie kompetencií a ľudí, ktoré súvisia so zriadením nového ministerstva.

Vzhľadom na vládnu parlamentnú väčšinu sú však dôležitejšie dve veci:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi