HORE

Druhý

Uverejnené dňa 2.3.2021

Po M. Kollárovi opúšťa vládnu koalíciu ďalší poslanec T. Valášek, ktorý včera podvečer oznámil: „Vystupujem z vládnej koalície a vzdávam sa postu predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti.“

Urobil tak podľa vlastného vyjadrenia na základe toho, že premiér I. Matovič kúpil ruskú vakcínu Sputnik V: „Krok, ktorý popri riziku podkopania dôvery občanov v proces očkovania predstavuje ešte aj pľuvanec našim európskym partnerom. Veď Igor Matovič nie je jediný, komu napadlo vykryť nedostatky vakcín Sputnikom. Ale normálne krajiny ako Nemecko či Rakúsko sa z úcty k zdraviu vlastných občanov a spoločnej európskej dohode rozhodli neurobiť tak bez súhlasu Európskej liekovej agentúry,“ vyhlásil T. Valášek.

Po jeho odchode má vládna koalícia v parlamente 93 poslancov, čo je stále komfortná väčšina. Taká zostáva zatiaľ aj poslaneckému klubu Za ľudí – na to, aby zanikol, je totiž potrebný odchod ešte troch jeho poslancov. Na začiatku ich bolo 12, dnes – a takpovediac do roka a do dňa od parlamentných volieb – je to 10 poslancov. Nedá sa pritom „vystúpiť z vládnej koalície“ ako oznámil T. Valášek a zároveň zostať predsedom parlamentného  výboru ani v poslaneckom klube vládnej koalície, keďže jedno vylučuje druhé. To, že sa rozhodol odísť aj zo strany je už iná káva, tzv. pálenie straníckych mostov.

V normálnej debate – a na rozdiel od jeho predchodcu M. Kollára, ktorý nedávno taktiež odišiel z vládnej koalície – by T. Valášek argumentačne neuspel. Obzvlášť, čo sa týka Rakúska, keďže podľa verejných informácií kancelár S. Kurz debatuje s Ruskom nielen o dovoze vakcíny Sputnik V, ale aj o možnostiach jej spoločnej výroby. A dovoz ruskej vakcíny na Slovensko bol v podstate vykonaný na základe odporúčaní Pandemickej komisie vlády SR, Konzília odborníkov – poradného orgánu Pandemickej komisie vlády SR, pracovnej skupiny Pandemickej komisie vlády SR pre vakcináciu, pracovnej skupiny pre imunizáciu Úradu verejného zdravotníctva SR, hlavného hygienika SR, hlavného odborníka pre infektológiu SR, hlavnej odborníčky pre epidemiológiu SR, prezidenta Slovenskej infektologickej spoločnosti a prezidenta Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie. O tie sa opierala aj vláda, keď chcela uložiť ministrovi zdravotníctva úlohu, aby „v záujme ochrany verejného zdravia, zníženia počtu hospitalizácií a záchrany ľudských životov, zabezpečil adekvátne množstvo vakcíny SPUTNIK V.“ A nič na odporúčaniach nemení ani to, že prakticky ide zhruba iba o tucet ľudí: napríklad profesor P. Jarčuška odporúčanie na zabezpečenie vakcíny Sputnik V podpísal trikrát – raz ako prezident Slovenskej spoločnosti infektológov SLS, duhý raz ako člen pracovnej skupiny Pandemickej komisie vlády SR a tretí raz ako člen Konzília odborníkov. Platí, že minister zdravotníctva, ktorý má právomoc rozhodnúť, o dovoze neregistrovanej ruskej vakcíny rozhodol a čo s ňou bude robiť ďalej, sa ešte iba uvidí.

Argumenty sem-argumenty tam, nie je beztak veľmi dôležité prečo sa T. Valášek rozhodol opustiť vládnu koalíciu, ale fakt, že ju opustil. A že to v reálnej politike nič neznamená, keďže mocenské pomery v parlamente zostávajú rovnaké. Čo v žiadnom prípade nie je kritika jeho rozhodnutia, ani rozhodnutia strany Za ľudí, ale iba ďalší fakt.

Alebo inak:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi