Hymna alebo pesnička?
Čo je hymnou, je zakotvené priamo v Ústave a podrobnejšie v zákone o štátnych symboloch a ich používaní.
Tajnosti okolo novej verzie hymny ukončila v minulých dňoch ministerka kultúry M. Šimkovičová, keď povedala, že nová verzia slovenskej hymny prvýkrát oficiálne zaznie v prvých minútach nového roka 2025. „Som zvedavá na reakcie, ale zatiaľ boli len a len pozitívne,“ uviedla. Podľa nej nová verzia nie je žiadnou revolúciou, ale dodáva jej to, čo pôvodne odstrihnutej pasáži federálnej hymny doteraz chýbalo, napríklad krátku predohru hudobného motívu. V novej verzii je údajne možnosť počuť aj typické slovenské prvky, napríklad fujaru.
No. Fujara je pekný nástroj a možno na nej zahrať aj celú hymnu, podobne ako na klavíri, husliach či base. Rovnako sa dá vsadiť na to, že reakcie po vypočutí jej novej verzie už nebudú iba pozitívne, ale aj negatívne. Je to prirodzené. Ešte sa nenarodil taký človek, ktorý by bol pre všetkých ostatných iba prijateľný a ktorého by niekto niekedy a niekde nehanil. Nehovoriac o spôsobe, akým sa ministerka M. Šimkovičová rozhodla novú verziu hymny nechať vyrobiť. Najdôležitejšie z toho, čo pani ministerka riekla, je tak to, že v novej verzii hymny bude „krátka predohra hudobného motívu“.
Hymna je však jedným zo štátnych symbolov samostatnej, suverénnej a zvrchovanej SR. Nie je to pesnička, ktorú si môže nôtiť každý ako chce a ako dokáže. Čo je hymnou, je zakotvené priamo v Ústave a podrobnejšie v zákone o štátnych symboloch a ich používaní, vrátane namaľovaných nôt, tempa a ďalších náležitostí. Ak zákon určuje, že hymna sa hrá forte a v tempe 88bpm, potom stačí, ak sa hrá piano alebo v inom tempe a už nejde o hymnu, ale o pesničku. Aby to tak nebolo, je potrebné zmeniť zákon.
Podobne platí, že ak v zákone žiadna predohra uvedená nie je – a to teda nie je – a ak má nová verzia predohru – a je jedno či krátku, dlhú alebo krátko-dlhú – už to nemôže byť hymna. Opäť – možno zmeniť zákon, ale kým sa tak nestane a nová verzia predohru mať bude, zase to bude iba obyčajná pesnička.
Zhrnuté a podčiarknuté – s hymnou sa nemá žartovať, hymna sa má sa ctiť. Preto aj v prípade, keď sa hrá, treba sa postaviť. Pričom je jasné, že nikto iný nemá v tomto prípade dbať na dodržiavanie zákona o štátnych symboloch a ich používaní viac ako ministerka kultúry. Inými slovami, nová verzia hymny môže byť aj veľmi, veľmi a ešte raz veľmi pekná, ale kým nebude spĺňať zákonné požiadavky, hymnou nebude. A ako je každému známe, porušovanie zákonov je cesta do pekla a úmyselné porušovanie zákonov, do pekla všetkých pekiel.