Inak, ale nie lepšie
Na televízor, ktorý nechal predseda parlamentu R. Sulík priniesť do rokovacej sály, sa jednoducho nedá zabudnúť.
Aj keď v spoločnosti aktuálne rezonuje dopravná nehoda podpredsedu parlamentu A. Danka, iné je dôležitejšie – hlasovanie parlamentu o tzv. kompetenčnom zákone. Prezidentka Z. Čaputová ho vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie a rozprava poslancov o ňom sa už skončila.
Zostáva tak o jej pripomienkach a následne o zákone ako celku hlasovať. Má sa tak stať v utorok, a to preto, lebo tak o tom rozhodol parlament.
Rovnako ako rozhodol parlament hlasovaním o tom, že rozprava o vrátenom zákone sa uskutoční takpovediac v ďalšom zrýchlenom konaní, keď dĺžku času na rozpravu určil na 12 hodín. Podľa zákona sa v takom prípade tento čas rozpočíta medzi poslanecké kluby a poslancov, ktorí nie sú členmi poslaneckých klubov pomerne podľa počtu poslancov. Keďže nezaradený poslanec zatiaľ v tomto volebnom období nie je ani jeden, 12 hodín sa rozdelilo počtu poslancov v jednotlivých kluboch – čím početnejší klub, tým viac priestoru dostal k dispozícii.
Prirodzene, takéto „zrýchlené“ konanie sa nepáčilo nikomu okrem vládnej koalície, ktorá ho presadila. Kritizovala ho aj SaS, hoci pred pár rokmi, keď bola vo vládnej koalícii, urobila to isté. Nešlo pritom vtedy o vrátený zákon, ale o voľbu generálneho prokurátora. Konkrétne to bolo v roku 2011 a parlament v „zrýchlenom“ konaní volil a zvolil do funkcie generálneho prokurátora J. Čentéša. Prečo sa ním nikdy nestal, je už iný príbeh.
Faktom ale zostáva: