Infraštruktúra papalášstva
Predseda parlamentu Mgr. B. Kollár v súvislosti s naplánovaným očkovaním poslancov pre TASR uviedol, že sú súčasťou kritickej infraštruktúry, a preto majú na očkovanie nárok: „Poslanci sa samostatne neurčili za kritickú infraštruktúru, my kritickou infraštruktúrou sme, a tým pádom máme na očkovanie nárok.“
Na škodu veci však magister B. Kollár svoje tvrdenie nepodložil žiadnym argumentom v jeho prospech. Pretože faktom je len prvá časť jeho vety, druhá nie a tretia už vôbec nie. Parlament má totiž právo zákonom stanoviť, že poslanci – ale aj hocikto iný – je súčasťou kritickej infraštruktúry. Pretože parlament je jediným zákonodarným zborom v krajine – čo schváli, to platí a po nedávnej úprave novely ústavy obzvlášť. Presnejšie, ak to schváli formou ústavného zákona. Keďže doteraz to poslanci neurobili, je faktom, že sa za kritickú infraštruktúru neurčili.
K druhej časti vety: poslanci súčasťou kritickej infraštruktúry nie sú. Kto a čo ňou je určuje totiž zákon, slová či vyjadrenia kohokoľvek nestačia. V tomto prípade ide o zákon o kritickej infraštruktúre, ktorý – mimochodom – naposledy novelizovala súčasná vládna koalícia a predseda parlamentu Mgr. B. Kollár za túto novelu aj osobne hlasoval. O poslancoch parlamentu v ňom niet ani zmienky.
K tretej časti vety: keďže poslanci nie sú súčasťou kritickej infraštruktúry, nemajú na prednostné očkovanie nárok. Ale nielen preto – to, kto prednostný nárok na očkovanie má, určuje „Národná stratégia očkovania proti ochoreniu COVID-19 v podmienkach SR,“ ktorej súčasťou je aj tzv. vakcinačný plán. Má štyri časti a v žiadnej z nich nie sú poslanci osobitne uvedení či vyčlenení. Na rozdiel od zdravotníckych pracovníkov, zamestnancov DSS, terénnych sociálnych pracovníkov a pracovníkov organizácií, ktorí sa podieľajú na ošetrovaní pacientov s Covid-19 a na očkovaní, po ktorých majú prísť na rad silové zložky ako vojaci, policajti či hasiči a potom pracovníci kritickej infraštruktúry, ktorými však poslanci nie sú.
Možno konštatovať, že poslanci – pokiaľ nie sú napríklad zdravotníci, pacienti s vekom 65+ či chronicky chorí – by mali byť zaočkovaní až vo štvrtej skupine pod názvom „Obyvatelia s vekom nad 18 rokov“. Dôvody stanovenia prednosti uvádza ministerstvo zdravotníctva: ide o prioritne identifikované osoby, ktoré „prichádzajú do kontaktu s rizikovými osobami, resp. sú v teréne, nakoľko vakcinácia je nielen individuálna ochrana, ale aj nástroj verejného zdravia“.
Povedané po lopate, v súčasnosti a v prvom rade potrebujeme lekárov, nie poslancov. Tých sa treba teraz skôr vystríhať, keďže majú vyhláškou hlavného hygienika!!! dané právo chodiť medzi ľuďmi aj vtedy, keď sú nakazení vírusom. Koniec-koncov, nejde iba o nich, ale tiež o uprednostňovanie očkovania europoslancov, komunálnych politikov, verejnú ochrankyňu práv a ďalších potentátov, ktorí si myslia, že sú viac ako ostatní, že sú príkladom a niektorí aj to, že sú nenahraditeľní. Nie je to tak.
Jedna vec je symbolicky nechať zaočkovať niekoľko politikov, druhá ich uprednostňovanie za pomoci ohýbania pravidiel.
Ale: