HORE

Kiskova reč

Uverejnené dňa 2.1.2016

Tak, ako sme si už na Slovensku zvykli, prezident republiky v prvý deň roku predniesol novoročný prejav. A keď vraví prezident, treba počúvať.

Samozrejme, od novoročného prejavu očakáva každý niečo iné. Niekto aj pokarhanie vlády za správanie, iný jej pochvalu za ekonomické výsledky a ďalší zase akýsi nadhľad nad politickým dianím – teda spravovaním vecí verejných. Tak či onak, aj keby sa prezident  snažil vyhovieť všetkým, urobiť tak nemohol, pretože sa to urobiť nedá. Prívrženci a kritici sa jednoducho nájdu vždy, napokon, tak to má aj v slobodnej a otvorenej spoločnosti byť.

V jednej kaši

Tohtoročný novoročný prejav Andreja Kisku možno označiť za zaujímavý – v istom zmysle až prekvapujúci – aj keď pridlhý. Tým, čo v ňom bolo, ale aj tým, čo chýbalo. Napríklad drastická situácia v justícii a hoci si ju dal Andrej Kiska do prezidentského vienka, veľa pozornosti jej v prejave nevenoval. Vyhol sa aj slovu korupcia, hoci sa samo pýtalo v stati, v ktorej povedal: „Zrejme u nás neexistuje taká oblasť, kde je toľko svojvôle, chaosu v systéme, neprehľadných záujmov, klientelizmu a neporiadku ako v našom systéme zdravotníctva“. Každý vie, že klientelizmus a korupcia idú ruka v ruke, podobne, ako ruka v ruke odkráčali predseda parlamentu P. Paška a ministerka zdravotníctva Z. Zvolenská z funkcií.Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Ústavní žongléri

Vyhral každý, spokojný s rozhodnutím je Ústavný súd aj politickí aktéri. Prehrala iba Ústava. Veď je to len papier.

1. marca 2024
Fakty a argumenty

Všetko je tajné

Kruciálna otázka znie inak ako na zmeny v štatúte.

28. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi