HORE

Koniec vlády Smeru v RTVS

Uverejnené dňa 9.6.2016

Ani sto dní pokoja, o ktoré tak milo žiadal premiér Robert Fico, mu nedožičili nie mimovládne strany, ale jeho koaličná SNS. Podpredseda Anton Hrnko na margo návrhu zvýšenia tzv. koncesionárskych poplatkov oznámil, že RTVS, musí prejsť najskôr výraznou vnútornou prestavbou a stať sa skutočnou slovenskou a národnou verejnoprávnou inštitúciou. A zmeniť názov, pretože ten súčasný je podľa nej „nezmyselný a z hľadiska obsahu slovenčine sa priečiaci“.

Samozrejme, že si tým SNS zabezpečila dostatočnú publicitu v médiách a treba rovno povedať, že aj sympatie značnej časti verejnosti. Tým voči Smeru–SD zvýšila svoju vyjednávaciu pozíciu a tlak, ako sa dostať po prvé k objednávkam či obchodom, ktoré RTVS produkuje a po druhé, ako si presadiť vo vysielaní vplyv. Ak pritom odstúpi z funkcie aj minister kultúry Marek Maďarič, ktorý sa tým vyhráža, bude to iba nečakaný bonus, žiadna tragédia.

Je zaujímavé, že médiá aj tzv. mediálni odborníci, ktorí sa vždy pri takejto príležitosti vyroja, zvýšenie tzv. koncesionárskych poplatkov podporujú. Napríklad tým, keď unisono tvrdia, že neboli už 13 rokov zvyšované. Čo je, slušne povedané, zavádzanie. Fakt je totiž úplne iný – tieto poplatky zaviedla strana Smer–SD od januára 2013. A Václava Miku za riaditeľa RTVS dosadila v roku 2012, keď sa predtým zbavila Miloslavy Zemkovej z politických dôvodov. Nie je zase to tak dávno, aby sa to nedalo pamätať.

Je zrejmé, že k zvýšeniu poplatkov napokon príde, ako aj to, že SNS si posilní vplyv v RTVS. Napokon, návrh zákona, ktorý predložil Marek Maďarič je zlý nie preto, lebo zvyšuje poplatky, ale pre celkom iné veci. Napríklad preto, lebo dáva právomoc ministrovi kultúry, aby o ich budúcom zvyšovaní rozhodol už iba vyhláškou, nie zákonom. A – ako inak – zriaďuje novú komisiu.
Čo sa týka nezávislosti, nestrannosti a podobných floskúl, ktorými sa RTVS hrdí a ktorými politici nimi odôvodňujú snahu zvýšiť poplatky, treba povedať, že situácia je za Václavu Miku lepšia ako za Igora Kubiša, ale horšia ako za Miloslavy Zemkovej. Na to existuje veľa dôkazov.Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Všetko je tajné

Kruciálna otázka znie inak ako na zmeny v štatúte.

28. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Ťah strelcom

Ako prezidentka Z. Čaputová nepodpísala to, čo podpísať chcela, ale podpísala to, čo podpísať nechcela.

23. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi