HORE

Kotlebove hliadky

Uverejnené dňa 3.8.2016

Pred mesiacom začala platiť nová úprava prepravného poriadku Železničnej spoločnosti Slovensko. Rozruch v médiách vyvolal nový text článku, o ktorom si médiá myslia, že ukončil pôsobenie tzv. Kotlebových hliadok. Aspoň tak to na verejnosti prezentovali. Nevedno síce prečo si to myslia, keďže nič také sa nestalo, ale zhodli sa na tom. Dokonca zašli ešte ďalej, keď informovali o tom, že Kotlebove hliadky sú zakázané. Nie sú.

Čítajme spolu: „Bez predchádzajúceho písomného povolenia ZSSK je vo vlakoch ZSSK zakázané vykonávať činnosti, ktoré nesúvisia s hromadnou osobnou dopravou a poskytovaním služieb spojených s prepravou verejnosti, a to ani s platným cestovným dokladom. Predovšetkým je, bez písomného súhlasu ZSSK, zakázané podnikať alebo vstupovať do vlakov ZSSK za týmto účelom, vykonávať predaj, propagáciu alebo prieskum ponúk, resp. zber dát na uvedené účely, uskutočňovať politickú agitáciu, podporu alebo popularizáciu názvu, značky, programu alebo hesiel politickej strany, politického hnutia alebo kandidáta, umiestňovať alebo rozdávať letáky, resp. realizovať na tento účel alebo v súvislosti s tým akékoľvek úkony. V prípade porušenia tohto zákazu bude osoba alebo cestujúci vylúčený z prepravy v najbližšej stanici vlaku“.

Márna snaha

Akokoľvek sa úradníci snažili, z ničoho sa naozaj nedá urobiť niečo. Z uvedeného textu tak ani nevyplýva to, čo médiá chceli vidieť a o čom informovali, že v ňom je. Teda koniec či zákaz Kotlebových hliadok vo vlakoch. To, čo sa od 1. júla 2016 v tejto súvislosti zmenilo je, že nemôžu vo vlakoch už rozdávať stranícke letáky alebo iné propagačné materiály alebo agitovať. Presnejšie, nesmú ich pritom nachytať. Nič viac, nič menej. Propagáciu si v réžii ponecháva výlučne ZSSK, ktorá to môže tak, ako doteraz, robiť aj pre politické strany alebo kandidátov za odplatu.

Na rozdiel od médií, ZSSK si je zrejme dobre vedomá, že nemôže ani nedokáže hliadky reálne zakázať. Existuje viacero dôvodov, prečo to nedokáže urobiť. Azda postačí, keď uvediem dva, ktoré považujem za hlavné. Tu sú:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi