HORE

Návrat premiéra

Uverejnené dňa 6.6.2024

R. Fico strelcovi odpustil a ostatných varoval.

 

Návrat premiéra R. Fica do politického života sa uskutočnil tri týždne po atentáte. Samozrejme, istú úlohu hralo aj to, že bolo krátko pred začatím moratória pred voľbami do Európskeho parlamentu, ale ak by R. Fico nebol v takom zdravotnom stave v akom momentálne je, voľby-nevoľby, verejne a s takým dlhým a politickým prejavom by verejne vystúpiť nemohol.

Ak boli jeho zranenia po atentáte naozaj také, ako to popisovali iní politici, medzi nimi hlavne vicepremiér R. Kaliňák, potom odviedli lekári vskutku nielen dobrú, ale priam vynikajúcu prácu. Jedným dychom treba dodať, že použitý výraz „ak“ neznamená akékoľvek spochybňovanie, ide iba o to, že politikmi prezentovaný počet a závažnosť zranení premiéra R. Fica po atentáte nemožno označiť za fakt – práve preto, lebo ich prezentovali iba politici, a nie odborníci. Teda ošetrujúci lekári. A ako je všeobecne známe, politikov treba kontrolovať, nie im slepo dôverovať.

Je prirodzené, že ľudia, ktorí sa venujú robeniu politiky na Slovensku, čakali na prvý prejav R. Fica po atentáte. Pokus o vraždu musí na ňom zanechať nejakú stopu, ide o to, akú. Nedalo by sa čudovať ani tomu, ak by sa R. Fico rozhodol zavesiť politiku na klinec a úplne sa z nej stiahnuť, napokon, už dnes je štvornásobným premiérom, v čom ho niekto iný iba ťažko – ak vôbec – prekoná. Okrem toho, že je najskúsenejším, je tak tiež očividne najúspešnejším politikom na Slovensku, hoci to automaticky neznamená, že aj najlepším. Nedalo by sa čudovať ani tomu, ak by sa z nemocnice vrátil premiér s inými hodnotami, aké vo verejnom živote presadzoval do atentátu. A nedá sa tiež čudovať tomu, keď sa bude správať nie rovnako – to sa po atentáte jednoducho nedá – ale inak. Pričom neexistuje žiadna pochybnosť o tom, že iba a len od neho záleží, akým smerom povedie krajinu do najbližšej budúcnosti.

Aj alebo najmä preto bol prvý verejný prejav premiéra R. Fica po atentáte taký dôležitý. A treba uznať, že bol aj vhodne pripravený – predchádzalo mu oznámenie Úradu vlády, že začína kampaň „Rešpektujem iný názor“. Čo je, mimochodom, skvelé, keďže ho prezentovala aj osoba, ktorá iba nedávno vrazila päsťou do nosa inej osobe, ktorá šírila na verejnom priestranstve iný názor. Ale dôležitejšie je, že samotný premiér použil v príhovore výraz „názor“ až 15 krát, pričom EÚ spomenul – rovnako až – 8 krát. Stále pritom platí, že v politike náhody neexistujú a všetko so všetkým súvisí.

Zdá sa teda, že do Bratislavy sa vrátil iný premiér R. Fico, ako z nej pred tromi týždňami odišiel. A zdanie tentoraz neklame, dôkazy budú viditeľné ešte do letných prázdnin.

Aj preto:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi