HORE

O ochrane plagiátorov

Uverejnené dňa 7.11.2020

Čakanie na prvého ústavného činiteľa, podozrivého z plagiátorstva, ktorý sa vzdá titulu bude zrejme dlhé.

Parlament schválil novelu zákona o vysokých školách, iniciovanú šírením sa podozrení z plagiátorstva najvyšších, ale aj iných ústavných činiteľov. Fakt, že za návrh zákona hlasovali s výnimkou dvoch všetci poslanci bez rozdielu straníckych tričiek, by mal poukazovať na jeho dôležitosť a následne aj na kvalitu spracovania.  Prirodzene, tí, ktorí boli neprítomní, hlasovať nemohli.

Pozornosť médií i verejnosti aj krátko po schválení návrhu je sústredená na paragrafy, ktoré vravia o možnosti odoberania a vzdania sa titulov. Je to pochopiteľné, keďže novela bola vyvolaná práve tohto dôvodu a jej schválenie trvalo v podstate 10 rokov. „Vláda SR bude aktívne vystupovať proti podvodom a nešvárom, ktoré sa v slovenskom vysokom školstve zakorenili nielen na úrovni jednotlivcov, ale celých inštitúcií. Vláda SR vytvorí mechanizmus na odobratie podvodne získaných vysokoškolských a vedecko-pedagogických titulov, ktorý bude riešiť individuálne aj systémové zlyhania,“ napísala vláda do Programového vyhlásenia už v roku 2010.

Počas desiatich rokov z času na čas presakovali a vyskakovali na verejnosť podozrenia hlavne z plagiátorstva ústavných činiteľov, čo je pochopiteľné. Niet totiž relevantného dôvodu, aby sa verejnosť zaoberala získaním titulu profesora Fera X. z Ľavej-Pravej, keď sedí za pokladňou obchodného reťazca. Alebo JUDr. Joža Y. z Pravej-Ľavej, keď pracuje ako operátor vo veľkosklade. Napokon, len v tomto volebnom období – a to sa iba začalo – vysvitlo, že problém majú viacerí ústavní činitelia. Počnúc poslancami P. Krištúfkovou, ktorá tohtoročnú plagiátorskú aféru odštartovala,  cez B. Kollára, až po členov vlády, premiéra I. Matoviča a ministra školstva B. Gröhlinga. Napríklad, pretože je ich viac.

Akýsi definitívny zoznam ústavných činiteľov – či už bývalých alebo aj súčasných – neexistuje:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi