HORE

Odvolávanie ministerky

Uverejnené dňa 7.5.2021

Pred pár dňami dostala vláda vedená premiérom E. Hegerom dôveru parlamentu a v rovnaký deň podala skupina poslancov návrh na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti M. Kolíkovej. Ako každý podobný návrh, aj tento má vecný a politický rozmer, ale do análov slovenskej politiky sa zapíše iným – ide totiž o historický krok.

Doteraz sa totiž ešte nestalo, aby po schválení dôvery vláde parlamentom bol okamžite podaný návrh na odvolanie člena vlády, v tomto prípade ministerky M. Kolíkovej. Je to niečo, čo je neprekonateľné, prekonateľný priestor zostáva v budúcnosti už len pre predsedu parlamentu v prípade, keď v podobnom prípade dokáže zvolať schôdzu o čosi skôr, ako ju teraz zvolal súčasný predseda magister B. Kollár.

Z vecného hľadiska je návrh na vyslovenie nedôvery ministerke spracovaný povrchne, čo uznávajú aj samotní predkladatelia, keď uvádzajú, že informácie o ďalších vážnych skutočnostiach skupina poslancov „poskytne na schôdzi NR SR“. Zatiaľ je to miš-maš všetkého – počnúc tzv. reformou súdnictva cez dve tragické udalosti v súvislosti s väzbou a končiac podnikaním M. Kolíkovej v rodinnej firme. To neznamená nič iného ako otvorenie vejára možností a rozbitie parlamentnej debaty hneď od začiatku na niekoľko tém. Ktorá z nich by mala byť kľúčová, je zrejmé už z toho, kto bude návrh oficiálne odôvodňovať, a tým je L. Kamenický. Čiže väzobné podmienky a ani tzv. reforma súdnictva to nebude. Aj keď možno oprávnene predpokladať, že práve tá – vrátane súdnej mapy – prinesie v budúcnosti pre krajinu najväčšie škody.

Z hľadiska politického je všetko inak a pre vládnu koalíciu aj lepšie ako to vyhlásil predseda Sme rodina. Magister B. Kollár totiž uviedol, že Sme rodina by za istých okolností mohla hlasovať za odvolanie M. Kolíkovej: „V prípade, že nedokáže tie veci vysvetliť, môže sa to stať,“ povedal. Nemôže.

Lebo:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi