HORE

Po hlasovaní

Uverejnené dňa 4.10.2022

Na prvý pohľad z vyhlásenia poslancov vidno, že robia iba ramená a na druhý, že to tak aj naozaj je.

 

Prekvapenie sa nekonalo, parlament nevyslovil nedôveru ministrovi financií I. Matovičovi. Na analýzu je ešte priskoro, ale faktom už zostane, že na jeho odvolanie chýbal súhlas troch poslancov. Môže byť vecou politického vkusu, či je to veľa alebo málo, ale na tom, že osoba na poste ministra financií sa nič nemení.

Je úplne, ale naozaj úplne jedno, koľko poslancov nebolo na hlasovaní prítomných, koľko ich nehlasovalo, koľko sa zdržalo hlasovania alebo koľko ich hlasovalo proti návrhu na vyslovenie nedôvery. Dôležité bolo, je a zostane v tejto súvislosti iba to, či sa ich nájde najmenej 76, ktorí budú hlasovať za návrh na odvolanie člena vlády. A toľko sa ich ani v tomto a ani v množstve ďalších prípadov nenašlo. Povedané jednou vetou – minister zdravotníctva V. Soboňa zostáva jediným, ktorý bol parlamentom odvolaný z funkcie ministra.

Isto, aj počas víkendu a aj deň pred samotným hlasovaním sa na verejnosti objavili aj silné slová. Či už od nezaradeného poslanca J. Šeligu, ktorý mienil čosi prehodnocovať a uvažovať o odvolaní I. Matoviča, ale ako obvykle, nič neprehodnotil. Akokoľvek to môže znieť paradoxne, bol to opäť rozumný postoj, stačí si predstaviť, čo by asi nasledovalo, ak by traja poslanci – ktorí kandidovali za stranu Za ľudí – pridali svoje hlasy na odvolanie ministra financií. Stačí krátko – strana ako celok a ani V. Remišová osobne by sa im rozhodne za to nepoďakovali – stratili by totiž veľmi veľa a tiež definitívne. Poslanci sa teda zatvárili radšej ako neprítomní.

Zaujímavejšia by tak mohla byť iniciatíva skupinky poslancov OĽaNO z podobného súdka, ale nie je. Ich spoločné vyhlásenie nestojí ani na zapamätanie a to z jednoduchého dôvodu: na prvý pohľad z neho vidno, že robia iba ramená a z druhého pohľadu vidno, že to tak aj naozaj je. Postačí len úvod z ich vyhlásenia:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O oznámení ministra

Ak jeden sudca vykladá ten istý zákon inak ako druhý a podľa toho aj rozhodne, niečo nie je v poriadku.

28. novembra 2023
Fakty a argumenty

O odvolávaní ministra

a kandidatúre P. Pellegriniho

25. novembra 2023
Fakty a argumenty

O odvolávaní ministra

a kandidatúre P. Pellegriniho

Fakty a argumenty

Naštartovaní

Vláda R. Fica by nedostala podporu od mimovládnych poslancov, ani keby do PVV napísala, že bude vydávať vládne noviny.

21. novembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi