HORE

Politické rozprávky

Uverejnené dňa 19.1.2024

Ľudí možno balamutiť, ale pravidlá sa obalamutiť nedajú.

 

Dalo sa očakávať, že parlamentné vystúpenie prezidentky Z. Čaputovej, v ktorom prezentovala výhrady tak k legislatívnemu procesu ako aj k návrhu novely Trestného zákona, politickú situáciu neupokojí. Iba priloží ďalšie polienko do rozdúchaných vášní. To je v poriadku a netreba sa nad tým ani vzrušovať – napokon, ak by aj pani prezidentka rozdávala poslancom zlatý dukát, tiež by sa našli takí, ktorí by sa jej klaňali, iní by ju kritizovali, že im dala iba jeden, hoci ruky majú dve a boli by aj takí, ktorí by ho hrdo odmietli prijať.

Tak to bolo aj s jej prejavom – mimovládni poslanci ju chválili, vládni kritizovali. Lenže na základnom fakte to nič nemení a zrejme ani nezmení – premiér R. Fico chce zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a pokiaľ sa nestane niečo nepredvídateľné, tak bude aj zrušený. A hoci každý vie aj prečo ho chce zrušiť, premiér to vie predsa len najlepšie – zrušenie ÚŠP totiž nie je žiadne a just! Ale v poriadku.

Kratšia odbočka

Ak demokracia neprežije bez ÚŠP, potom to nie je demokracia a ani si prežiť nezaslúži. Mimochodom, ak by nebolo R. Fica, nebol by ani Špecializovaný trestný súd a ÚŠP by stratil zmysel. Predchodcu Špecializovaného trestného súdu – Špeciálny trestný súd – zrušil Ústavný súd, keď rozhodol o jeho nesúlade s Ústavou. Nastala vtedy aj zvláštna komunikácia medzi premiérom R. Ficom a vtedajšou predsedníčkou tohto súdu I. Macejkovou. Premiér sa pýtal, či bude v poriadku, ak parlament urobí fintu A – premení zákon o Špeciálnom súde na ústavný zákon tak, ako to urobili poslanci pri vzniku výboru na kontrolu činnosti NBÚ, čím poslali súd aj s jeho rozhodnutím do hája. Predsedníčka súdu odpovedala, že nie, a tak vznikol zákon o Špecializovanom trestnom súde. O tom, že to išlo ako po masle, svedčí aj to, že zákon o Špecializovanom trestnom súde nadobudol účinnosť v rovnaký deň, ako bol uverejnený nález o zrušení Špeciálneho súdu, takže súd kontinuálne pokračoval ďalej, iba pod iným názvom. Podobný je teraz aj jeden z množstva scenárov – ak bude ÚŠP zrušený a Ústavný súd povie, že sa tak stalo v rozpore s Ústavou, R. Fico to bude rešpektovať a ÚŠP zriadi nanovo – napríklad pod názvom Úrad špecializovanej prokuratúry. Samozrejme, s inými prokurátormi.

Tak ďaleko však situácia ešte nie je, keďže najskôr musí byť schválený zákon a voči jeho návrhu protestovala priamo v parlamente aj prezidentka Z. Čaputová. V ňom protestujú aj mimovládni poslanci a mimo neho ľudia na námestiach. A mimo ľudí na námestiach protestujú proti nemu aj poslanci europarlamentu. A mimo europoslancov aj ďalšie európske inštitúcie. Nedá sa síce tvrdiť, že je to koordinované, ale ak by to tak bolo, nevyzeralo by to inak. Ale aj to je v poriadku.

Vtedy a dnes

V politickom neporiadku je iné.:



Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Uchádzači a kandidáti

Vládnej koalícii ide o to, aby ústavného sudcu menoval prezident, a nie prezidentka.

26. apríla 2024
Fakty a argumenty

Personálne rošády

M. Kolíková, podpredsedníčka strany SaS, sa tvári, že zabudla, čo robila, keď bola podpredsedníčkou strany Za ľudí.

24. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi