HORE

Pomotaná koalícia

Uverejnené dňa 16.10.2020

Rovnica moci zostáva rovnaká a jediná možnosť premiéra ako sa zbaviť zodpovednosti tiež: podaním demisie.

Novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v zrýchlenom konaní navrhla vláda, v zrýchlenom konaní schválil parlament a v zrýchlenom konaní podpísala prezidentka, už nadobudla účinnosť. Rýchlosť konania však neznamená automaticky aj jeho kvalitu a uvedená novela zákona môže byť toho nielen príkladom ale aj dôkazom.

Isteže, je fajn, keď vládna moc neberie na ľahkú váhu upozornenie generálneho prokurátora o tom, že to, čo robí, nerobí v súlade s pravidlami, ktorými je viazaná: „Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon“. Porušenie pravidiel sa novela zákona snaží čo najskôr napraviť a dostať do zákonných medzí. Čo je v poriadku. Problém je – ako obvykle – v kreativite politikov, čoho očividným a nespochybniteľným príkladom môže byť fakt, že to, čo minister zdravotníctva vo vláde navrhoval a presadzoval, už o pár hodín v parlamente navrhoval a presadzoval zrušiť. A v oboch prípadoch bol úspešný.

Novela distribuuje a zamotáva moc medzi ministerstvo zdravotníctva, Úrad verejného zdravotníctva a jeho regionálne pobočky. Zodpovední tak majú byť všetci, ale zároveň nikto:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Po voľbách

Voľbami sa nič nekončí, ale mnohé začína.

1. októbra 2023
Fakty a argumenty

O víťazovi volieb

a treťom v poradí, ktorý rozhodne o podobe vlády

Fakty a argumenty

O troch slobodách

Je skvelé, že to tak už dnes nie je.

29. septembra 2023
Fakty a argumenty

Jednou vetou

Neschopní a schopní.

28. septembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi