HORE

Prelomené veto

Uverejnené dňa 18.1.2024

Namiesto jednej sú tak razom dve novely, ktoré môžu oprávnene skončiť na Ústavnom súde.

 

Parlament prelomil veto prezidentky Z. Čaputovej, ktoré uplatnila v súvislosti s novelou v tzv. kompetenčného zákona. S pravdepodobnosťou – hraničiacou s istotou – to znamená, sa ocitne v Zbierke zákonov bez podpisu hlavy štátu. Čo je v poriadku, keďže takých zákonov je v nej x, ale iba z hľadiska robenia politiky. Z vecného hľadiska to vyzerá byť naopak, teda v neporiadku, ale o tom sa oficiálne rozhodne v Košiciach, ak na Ústavný súd dorazí návrh na posúdenie uvedeného zákona s Ústavou. Zákon bez podpisu prezidenta na prvý, druhý aj tretí pohľad totiž znamená, že zákonodarný proces nebol ukončený tak, ako ukončený mal byť. A že zrejme niekto niekde urobil chybu.

Novela má nadobudnúť účinnosť od 1. februára 2024, čo je jednou z jej pozoruhodností – nie je známe, prečo vládna koalícia nepoužila obvyklú formuláciu, že nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia. Teda odo dňa, keď bude zverejnená v Zbierke zákonov. Isto, ide o pozoruhodnosť najmenšiu zo všetkých, ktoré novela obsahuje, ale ak bola vytvorená  zámerne, a nie náhodne, bolo by fajn poznať aj dôvod a to najmä z hľadiska pochopiteľnosti, zrozumiteľnosti a predvídateľnosti ďalších krokov a postupov vládnej koalície.

Isté je, že koaličná SNS tak dostane nové ministerstvo, po ktorom baží už dávno a veľmi. Až tak, že jej predseda A. Danko ešte minulý rok určil dátum, kedy prezidentka vymenuje nového ministra. Nestalo sa. Vznik tohto ministerstva sa však napadnúť na Ústavnom súde vecne nedá, hoci vzhľadom na kreativitu jeho sudcov to môže niekoho lákať a tiež dúfať, že z motyky, ktorá už viac razy vystrelila, môže byť aj guľomet.

Naopak, napadnúť možno – a je to aj potrebné – ustanovenia, ktoré sa týkajú vytvorenia monopolu ministerstva obrany pri obchodovaní so zbraňami. A tiež personálne záležitosti, týkajúce sa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Štatistického úradu, ktoré súvisia s deľbou moci a tiež s retroaktivitou – zákon dáva právomoc odvolať ich šéfov vláde, hoci do funkcií ich menovala hlava štátu. A systém – prezident vymenoval, vláda odvolá – je prinajmenej nespôsobný.

Spôsoby sú však dôležité aj v politike. Vrátane tvorby zákonov. Je nepochybné, že:



Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Uchádzači a kandidáti

Vládnej koalícii ide o to, aby ústavného sudcu menoval prezident, a nie prezidentka.

26. apríla 2024
Fakty a argumenty

Personálne rošády

M. Kolíková, podpredsedníčka strany SaS, sa tvári, že zabudla, čo robila, keď bola podpredsedníčkou strany Za ľudí.

24. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi