HORE

Prezidentkina reč

Uverejnené dňa 8.12.2023

Takto sa vládnuť nedá a nemá.

 

Prezidentka Z. Čaputová urobila vyhlásenie k zmenám v Trestnom zákone, ktoré navrhla vláda a predložila ich parlamentu na schválenie. Vyjadrila v ňom výhrady a pripomienky tak z procesnej – spôsob schvaľovania – ako aj vecnej stránky.

Treba s nimi – ako vždy, keď ide o zneužívanie zrýchleného konania – súhlasiť. Legislatívna smršť, ktorú spustila nová vládna koalícia po uchopení moci, je vskutku na všetky štyri svetové strany. Dôvodov, pre ktoré sa tak ponáhľa, je viacero a sú taktiež procesné a vecné, ale najmä politické.

Hlava štátu vo vyhlásení avizovala, že pokiaľ parlament naozaj urobí to, čo a ako chce vláda, bude v prvom rade uvedený zákon vetovať. Zrejme ako celok, keďže ísť dôkladne paragraf za paragrafom a článok za článkom, by za 15 dní ani nestihla. Aj preto, lebo stále sú známe iba návrhy vlády, ktoré však môžu jej poslanci aj zhoršiť. A hoci sa to niekomu nateraz nemusí zdať, že sa dajú aj ešte zhoršiť, opak je pravdou – dajú. A zostáva len dúfať, že sa tak nestane, presnejšie, že kreativita poslancov je menšia ako kreativita vlády.

Samozrejme, nie je to po prvý raz, keď sa zrýchlené konanie v parlamente používa, využíva aj zneužíva. Aj v minulom volebnom období tak robila vtedajšia vládna koalícia ako na bežiacom páse a dokonca tak urobila aj vláda prezidentky Z. Čaputovej pod vedením Ľ. Ódora. A hoci sa pani prezidentka tiež vo svojich Správach o stave republiky zvykla voči takýmto spôsobom ohradiť či dokonca poslancov pred nimi vystríhať a varovať s tým, že také niečo nebude akceptovať, boli to len slová.

Inak povedané:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi