Slovensko 2020
Bol to hnusný rok.
Rok 2020 síce nepochybne vojde do histórie na celom svete, ale na Slovensku obzvlášť: bol to totiž rok, v ktorom jeho obyvatelia prežili až 182 dní v núdzovom stave, počas ktorých boli vládnou koalíciou obmedzované ich základné práva a slobody. Mnohokrát v rozpore nielen so zdravým rozumom, ale najmä ďalšími zákonmi. Právny štát, ktorým je Slovensko beztak už iba na papieri, ľahol popolom. Presnejšie, ľahol novelou ústavy, ktorú v roku 2020 schválila vládna koalícia OĽaNO-Nova-KÚ-Zmena zdola, Sme rodina, SaS a Za ľudí. Ani to však nestačilo – schválením novely ústavného zákona o núdzovom stave vládnou koalíciou vznikla na Slovensku igelitová demokracia. Poslanci s pozitívnymi výsledkami testov na Covid-19, ale aj ďalší ústavní činitelia totiž dostali výnimku od hlavného hygienika J. Mikasa, oficiálne povolenie chodiť do práce a rozširovať tak vírus medzi ľuďmi. Také niečo sa naozaj nedá vymyslieť, to sa môže vskutku iba stať a výlučne na Slovensku. Poslanci za igelitom tak výrazným spôsobom pomohli schváliť ústavný zákon, ktorý ešte viac kliešti základné práva a slobody ľudí. Alebo inak – bez nich by novela schválená nebola. Slušné Slovensko v praxi.
Rok 2020 nebol dobrým rokom. Výmenou vládnej trojkoalície – Smer-SD, SNS, Most-Híd – za vládnu sedemkoalíciu OĽaNO-Nova-KÚ-Zmena zdola, Sme rodina, SaS a Za ľudí totiž neprišlo aj k výmene politických spôsobov, ale k ich ďalšiemu zhoršeniu. Začalo to nielen výmenou ľudí – čo je po prevzatí moci vždy potrebné aj prirodzené – ale aj zriaďovaním nových funkcií, ktoré sú nepotrebné a neprirodzené: k nim patrí hlavne funkcia splnomocnenkyne vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc. Vymenovaná do funkcie bola vládou poslankyňa Sme rodina a jedna z matiek detí predsedu parlamentu P. Krištúfková, ktorá už o 4 dni neskôr požiadala o odvolanie a vláda jej žiadosti vyhovela. Nepotrebnú funkciu však dodnes nezrušila. P. Krištúfková sa jej vzdala potom, ako na povrch svetla vyšli – slušne povedané – nezrovnalosti v súvislosti s jej a ňou uvádzaným vzdelaním. Podobné, aké mali aj predseda parlamentu B. Kollár či premiér I. Matovič, ale aj ďalší ústavní činitelia, paradoxne či nie, vrátane ministra školstva. Neodstúpil nikto. Gestom hlúposti možno nazvať návrh na odvolanie B. Kollára z funkcie predsedu parlamentu, ktorý podal B. Kollár, predseda parlamentu. Slušné Slovensko v praxi.
A tým boli vlastne odštartované nekonečné množstvo ďalších nezrovnalostí či nedorozumení. Nemá zmysel si ich ani veľmi pripomínať, budú pokračovať v roku 2021, keďže tento trend je nezvratný. Stačí konštatovať, že práve v zlom počasí – ktorým bolo v roku 2020 nepochybne šírenie vírusu – sa ukážu skutočné, nie deklarované charaktery politikov. V dobrom počasí a v opozícii ich dokážu zväčša potláčať, ale v krízových situáciách vyplávajú na povrch. Je to tristné, ale je to tak: na konci roka 2020 reprezentujú občiansku spoločnosť rôzne organizácie a združenia najmä pod vedením Kotlebovci-ĽSNS a obhajcami základných práv a slobôd sú Smer-SD a jeho dcérska spoločnosť Hlas-SD. Slušné Slovensko v praxi.
Isteže, rok 2020 nebol iba o nevhodných krokoch a postupoch, ale aj o dobrých. Napríklad lapaní darebákov. Všetky však prebíja hlavná udalosť, ktorou je zápas so šírením vírusu. Koncoročné zúčtovanie a fakty sú neúprosné: