HORE

Tajne alebo verejne?

Uverejnené dňa 13.2.2019

V súvislosti s opakovanou voľbou kandidátov na post ústavných sudcov vznikol ďalší vymyslený problém – či má byť opakovaná voľba tajná alebo tiež verejná. Dôvodom je zákon o rokovacom poriadku, ktorý v tejto súvislosti hovorí, že ak nebol v prvom kole „navrhnutý dvojnásobný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu, tajná voľba ďalších kandidátov do uvedeného počtu sa zopakuje.“

Ide o pozostatok – je jedno či úmyslu alebo chyby – z čias koalície SDKÚ-DS, SaS, MOST -HÍD a KDH, ktorá zrušila dovtedy nikým a nikdy nenamietanú tajnú voľbu v personálnych otázkach a premenila ju na verejnú. Presnejšie, kým do čias voľby generálneho prokurátora dvojice Čentéš-Trnka zákon o rokovacom poriadku uprednostňoval tajnú voľbu, po novele zákona touto koalíciou uprednostňuje voľba verejnú, pričom na to, aby bola tajná, je nutné to najskôr odhlasovať parlamentnou väčšinou. No a pri novele poslanci „zabudli“ na výraz „tajná“ v druhom kole voľby kandidátov na ústavných sudcov, tak, ako je to citované vyššie.

Súčasné nedorozumenie je v tom, že ten, kto chce, dáva dôraz na výraz „tajná“, iný zase na výraz „zopakuje“ – ak tajná voľba nebola, niet ani čo zopakovať. A to, aby sa opakovala iba tajná voľba, ale verejná už nie, by bol nezmysel a najmä neprípustná diskriminácia kandidátov.

Kým sa budú právnici jednotlivých politických strán sporiť o to, ako to má byť, je lepšie sa  pozrieť na to, ako to je a čo o tom povedal Ústavný súd:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Ťah strelcom

Ako prezidentka Z. Čaputová nepodpísala to, čo podpísať chcela, ale podpísala to, čo podpísať nechcela.

23. februára 2024
Fakty a argumenty

Kocky sú vrhnuté

Preto sú dané zákony, aby silnejší nemohol všetko.

21. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi