SIS treba riadiť, nie doriadiť
Pomocou štatútov sa krajina nedá riadiť, iba doriadiť.
Správa z tajnej služby bola síce stručná, ale v mnohom výpovedná: „Dňa 7. marca 2024 bol do funkcie námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby ustanovený Mgr. Pavol Gašpar, MBA. Menovaný bol uvedeným dňom v súlade so Štatútom SIS poverený výkonom práv, povinností a zodpovednosti riaditeľa SIS ako osoba navrhnutá vládou SR prezidentke SR na vymenovanie do funkcie riaditeľa SIS“.
Tajnej službe tak pribudol ďalší námestník riaditeľa, nie však riaditeľ. To je dôležité povedať, keďže napríklad Progresívne Slovensko vo vyhlásení tvrdí, že „spravodajská služba, hlavná najvýznamnejšia spravodajská služba republiky, má nového riaditeľa“. Nuž nemá. Riaditeľa SIS má právo na návrh vlády vymenovať iba a len hlava štátu a keďže to dodnes neurobila, tajná služba jednoducho riaditeľa nemá, lebo ho mať ani nemôže a nesmie – bude to tak dovtedy, kým ho hlava štátu nevymenuje. Bodka.
Posúdiť, čo je alebo nie je v súlade so zákonom o SIS, zdravým rozumom a tiež kostolným poriadkom, sa nedá, keďže Štatút je tajný. Aj jeho zmena, ktorú vláda nedávno urobila. Veriť či dôverovať vyjadreniam politikov z parlamentného výboru na kontrolu tajnej služby sa neoplatí nielen zo zásady, ale tiež preto, lebo – ako obvykle – jedni hovoria hento a druhí tamto. Presne podľa toho, či patria k vládnym alebo mimovládnym stranám. Nemožno tak vôbec porovnať Štatút so zákonom a tvrdiť, že sú v rozpore, možno sa iba domnievať, že ak by boli, nevyzeralo by citované vyhlásenie SIS inak.
Ako z neho totiž vyplýva: