HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 9.10.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 9. októbra 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonoval najmä útok Hamasu na Izrael a na domácej pôde sa stále rozdeľovala moc. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka: Verím, že povolebný pat nebude a vládu sa podarí zostaviť

Zdôraznila, že sa nezaoberala možnosťou odovzdať prvotné poverenie na zostavenie vlády niekomu inému ako predsedovi víťaznej strany vo voľbách. Odvoláva sa pritom na ústavnú tradíciu.

Bratislava 8. októbra (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová verí, že Slovensku nehrozí povolebný pat a vládu sa podarí zostaviť. Hlava štátu to uviedla v diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Zobraziť celý článok

JH: „Na povolebný pat niet jediného dôvodu – voliči rozhodli a teraz sú na ťahu politici. Napokon, pat by znamenal nájsť aspoň 90 hlasov poslancov, ktorí by hlasovali za predčasné voľby a o tom sa nedá ani snívať.“

 

Premiér je šokovaný a zdesený masívnymi útokmi Hamasu na Izrael

Hnutie Hamas vypálilo v sobotu na Izrael stovky rakiet a palestínski ozbrojenci prenikli z pásma Gazy na územie Izraela.

Bratislava 7. októbra (TASR) – Predseda vlády SR Ľudovít Ódor je šokovaný a zdesený masívnymi útokmi Hamasu na Izrael. Uviedol to na sociálnej sieti X. „Agresia a násilie na nevinných ľuďoch nikdy nezabezpečia mier a stabilitu na Blízkom východe,“ zdôraznil.

Zobraziť celý článok

JH: „Šokovaný a zdesený nie je len premiér Ľ. Ódor, ale mnohí, keďže svet sa už zbláznil. Otázka znie, čo bude, keď sa zo šoku, zdesenia a zbláznenia preberie.“

 

Rokovania o zostavení budúcej vlády pokračovali v pondelok ráno

Dohodu o budúcej vláde zatiaľ neoznámili.

Bratislava 9. októbra (TASR) – Lídri Smeru, Hlasu a SNS Robert Fico, Peter Pellegrini a Andrej Danko sa v pondelok ráno zišli na prvom spoločnom rokovaní. Dohodu o budúcej vláde zatiaľ neoznámili.

Zobraziť celý článok

JH: „V politike platí, že kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. Sedliacky rozum – a politické pravidlá – vravia, že iná možnosť ako koalícia Smer-SD, Hlas-SD a SNS už nie je. Hlavne preto, lebo tak rozhodli voliči.“

 

PS: Pre dôveryhodnosť vlády nemožno dať Hlasu-SD premiéra i vnútro

Šéf hnutia Michal Šimečka oznámil, že je pripravený v záujme vytvorenia štvorkoalície prenechať pozíciu premiéra predsedovi Hlasu-SD Petrovi Pellegrinimu.

Bratislava 7. októbra (TASR) – Hnutie Progresívne Slovensko (PS) sa nestotožňuje s názorom SaS, že pre vznik štvorkoalície je potrebné Hlasu-SD ponúknuť okrem postu predsedu vlády aj ministerstvo vnútra. PS zároveň upozornilo, že podobné verejné výzvy zo strany SaS nepovažuje za šťastný vstup do rokovaní.

Zobraziť celý článok

JH: „M. Šimečka je ešte iba politický učeň. Ľahko sa mu ponúka to, čo nemá, teda kreslo premiéra, na čo však nikto skúsenejší nenaletí. Je zábavné sledovať, ako sa PS a SaS, ktoré prehrali voľby, dokázali rozhádať na delení vládnych kresiel, hoci im nepatrí ani jedno.“

 

Figeľ odkazuje KDH, aby nešlo ľahšou cestou, ktorou je opozícia

Pripomína, že ľudia nevolia strany preto, aby im po pár dňoch od volieb odkázali, že idú na štyri roky do opozície.

Bratislava 7. októbra (TASR) – Vybrať sa hneď po voľbách do opozície je tá najľahšia možnosť, KDH by malo ísť ťažšou cestou dohody s parlamentnou väčšinou. Myslí si to bývalý predseda KDH Ján Figeľ. Preferovanejšia má byť podľa neho tá zostava, v ktorej dokáže KDH viac presadiť zo svojho programu a hodnôt. To však vyplynie až z aktívnych a profesionálnych rokovaní. Figeľ tiež pre TASR pripomenul, že hnutie Novembra ´89 je pri obnove krajiny potrebné, aby sa demokracia, sloboda a právny štát u nás upevňovali.

Zobraziť celý článok

JH: „Pre KDH je cesta do opozície najrozumnejšou cestou – vo vládnej koalícii s R. Sulíkom a jeho SaS musí totiž automaticky predpokladať pád vlády. A najlepšie sa robiť politiku učí v opozícii, nie vo vládnej koalícii.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-svet-sa-zblaznil/746265-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_7d

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Čakanie na riaditeľa

Postačí, ak si prezidentka Z. Čaputová spomenie na to, akou prezidentkou chcela byť a akou je.

19. apríla 2024
Fakty a argumenty

Prvenstvo J. Mazáka

Odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix.

17. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi