HORE

Úspech vládnej koalície

Uverejnené dňa 18.2.2022

Politika je umenie možného a v politike po slovensky je možné všetko.

 

Tzv. reforma súdnictva sa skončila. Hlasovanie v parlamente definitívne aj oficiálne potvrdilo, že povesť, ktorú sa rok a pol snažili šíriť viaceré médiá o ministerke spravodlivosti M. Kolíkovej ako významnej a výraznej reformátorky, bola falošná. Tí, ktorí im naleteli, môžu byť sklamaní, ale pre krajinu je to dobrá správa: lepší súčasný stav, ako reforma v podaní M. Kolíkovej. Akokoľvek hrozne to znie, tak to naozaj v skutočnosti je.

Politicky ide o jasnú  a nespochybniteľnú prehru SaS, ktorá ministerku M. Kolíkovú po jej neúspešnom pokuse o prevrat v strane Za ľudí prikryla straníckym kabátom. A keďže strana SaS je stranou R. Sulíka, ide o jeho prehru. Na rozdiel od médií, ktorým pochopenie reálnej politickej situácie obvykle trvá dlhšie, to riaditeľ SaS pochopil rýchlo. Snažil sa to síce zakryť rečníckou otázkou, „na čo je strana Sme rodina v koalícii, lebo je tu prakticky zbytočná“, ale odpoveď pozná rovnako dobre ako každý iný – bez Sme rodina by súčasná vládna koalícia jednoducho nebola. Napokon, hlasovanie pár minút pred rečníckym výstupom R. Sulíka – a jeho papagájovaniu šéfkou poslaneckého klubu SaS A. Zemanovej – to ukázalo veľmi zreteľne.

Problém však nemá iba R. Sulík, ale celá vládna koalícia, ktorá viditeľne stráca nielen dych, ale aj pôdu pod nohami. Stačí si spomenúť na to, akú nádej a podporu mala v spoločnosti po voľbách, a akú má dnes. A lepšie to už nebude preto, lebo to byť nemôže. V istom zmysle je to škoda, pretože táto vládna koalícia mala rovnakú šancu a možnosti zmeniť systém, ako mala vládna koalícia po voľbách v roku 1998. Nemá však ľudí, ktorí by to vedeli a dokázali.

Očakávať od ministerky M. Kolíkovej odchod z funkcie netreba – takú politickú kultúru naozaj nemá. A ak by aj akousi náhodou chcela, nedovolí to jej šéf R. Sulík. Ten opakovane vyhlasuje, že z koalície neodíde za žiadnych okolností a v tomto sa mu možno veriť: vládne pôžitky sú vládne pôžitky, aj pre rodinných príslušníkov.

Očakávať možno skôr opak:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Všetko je tajné

Kruciálna otázka znie inak ako na zmeny v štatúte.

28. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Ťah strelcom

Ako prezidentka Z. Čaputová nepodpísala to, čo podpísať chcela, ale podpísala to, čo podpísať nechcela.

23. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi