V klietke hanby
Politicky, ale hlavne vecne je zaujímavé, aké veľké ticho zavládlo v mimovládnych politických stranách po oznámení, že USA začali uplatňovať voči M. Kočnerovi a jeho firmám, v ktorých vlastní polovicu majetku tzv. Magnitského zákon. Najmä preto, lebo je krátko pred voľbami a väčší politický tromf v kampani tieto politické subjekty zrejme nedostanú. Žiadne vyjadrenia, ani ústne ani písomné, žiadne stanoviská, žiadne tlačové besedy sa však zatiaľ nekonali.
Nejde teraz o odôvodnenie, prečo USA Magnitského zákon voči M. Kočnerovi použili. Odôvodnenie je jedna vec, realita druhá. „America (a jej firmy) first.“ Dôležité je, že M. Kočner a jeho dotknuté firmy na základe tohto zákona prestali prakticky fungovať a teoreticky existovať – odteraz každý, kto by s ním a s nimi chcel spolupracovať, bude musieť stráviť veľmi, ale naozaj veľmi dlhý čas na to, aby vymyslel ako to urobiť tak, aby sa vyhol sankciám. A to sa jednoducho nikomu neoplatí.
Magnitského zákon, ale aj jeho rôzne obdoby v rôznych krajinách, vrátane Ruska, ktoré ho schválilo ako odvetu voči USA, ako aj jeho už niekoľkoročná príprava v rámci Európskej únie, môže byť vskutku silnou zbraňou a obranou spoločnosti voči moci a mocným.
S trestným zákonom nemá nič spoločného: