HORE

V rukách koalície

Uverejnené dňa 9.10.2020

Dnes odpoludnia bude známy počet a mená nominantov na post generálneho prokurátora. Zatiaľ – v piatok napoludnie – sú známe mená iba štyroch: troch prokurátorov (J. Čentéš, J. Šanta a R. Remeta) a jedného sudcu (J. Kliment). Oprávnene však možno predpokladať, že k nim pribudnú takpovediac na poslednú chvíľu ešte ďalší. Lebo aj to je taktika a stratégia šancí nominantov a zhodnotenia ich vlastných predpokladov vo voľbách.

Napríklad, taktika J. Čentéša je očividná – nastúpiť hneď od začiatku a nespoliehať sa na šprint. Môže si to dovoliť hlavne kvôli minulosti: raz ho už parlament za kandidáta na prokurátora všetkých prokurátorov zvolil, ale vtedajšia hlava štátu ho odmietla do funkcie vymenovať. To, že prezident I. Gašparovič tým porušil ústavu je fakt, keďže o tom rozhodol priamo a jednoznačne ten, kto oprávnenie také niečo rozhodnúť  má, čiže ústavný súd.

O tom, že snahu stať sa generálnym prokurátorom neberie J. Čentéš vôbec na ľahkú váhu, ale úplne vážne, svedčí aj to, že si dokázal zabezpečiť nomináciu do funkcie z viacerých strán. Navrhla ho verejná ochrankyňa práv, Rada prokurátorov, ako aj viaceré právnické fakulty. To je z hľadiska nielen kvantity, ale aj kvality oveľa viac, ako keby ho navrhli poslanci – prípad J. Šantu a R. Remetu – či nejaký ústav – prípad J. Klimenta – hoci je to hneď Ústav štátu a práva SAV. Povedané jednoducho a stručne:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi