HORE

Vďaka

Uverejnené dňa 2.10.2018

Spravodlivosť sa po vražde dvoch mladých ľudí postavila na štartovaciu čiaru. Je to potvrdené tými, ktorí to ako jediní potvrdiť môžu: orgánmi činnými v trestnom konaní. Presnejšie, vedením polície, špeciálnymi prokurátormi, ale už tiež súdom: chytili ich, sedia vo väzení a čakajú na súdny proces.

Zatiaľ pravdepodobne ešte nelapili všetkých, dôležité však je, že chytili tých, ktorí skutok vykonali – bez nich by sa totiž naozaj nestal. A bez akéhokoľvek zľahčovania či podceňovania možno povedať, že zvyšok je vecou už viac rutinných postupov, hoci ani akýkoľvek iný signál pritom nemožno zanedbať.

Toto a iba toto je po vražde dvoch mladých ľudí skutočne dôležité. Nie mediálne škriepky o tom, či je 7 mesiacov od vraždy po zadržanie páchateľov na základe presvedčivých dôkazov veľa alebo málo. Prípadne, či je suma 70 tisíc eur málo alebo veľa. V súvislosti s tým, čo sa stalo, je to vulgárne, sprosté a neprofesionálne. Ďalšie slovenské špecifikum, ktoré nemôže a nedokáže ospravedlniť ani to, že sa týka ich kolegu.

Príde čas, kedy nielen súdy, ale spolu s nimi aj zvyšok spoločnosti bude mať možnosť sa presvedčiť o vierohodnosti i sile dôkazov a posudzovať správnosť postupu policajtov a prokurátorov. Verejná debata bude aj o primeranosti a výške uloženého trestu alebo v opačnom prípade, o dôvodoch oslobodenia spod obžaloby. Ani to totiž nemožno v tomto štádiu vylúčiť.

Zatiaľ sa však netreba vôbec báť povedať, že zadržanie a obvinenie štyroch osôb, ktoré sú spájané s vraždou, je úspechom. Áno, je to úspech. Aj napriek počiatočným chybám a zlyhaniam.

A každému, kto k nemu prispel, patrí v tomto prípade vďaka. Dobrá práca. Zatiaľ.

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Balónik SaS

Dejiny SaS potvrdzujú, že jej ambície boli vždy väčšie ako jej schopnosti a inak to už nebude.

10. augusta 2022
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ako prezidentka rozhodne, tak aj bude.

8. augusta 2022
Kaviareň

Horúčavy udreli

SaS je ochotná rokovať a má aj vyjednávací tím, ale nemá o čom a ani s kým rokovať, keďže žiadny návrh nepredložila.

5. augusta 2022
Fakty a argumenty

Z klubu do klubu

Aktuálny stav v parlamente už neodráža výsledky volieb.

3. augusta 2022
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi