HORE

Vďaka

Uverejnené dňa 2.10.2018

Spravodlivosť sa po vražde dvoch mladých ľudí postavila na štartovaciu čiaru. Je to potvrdené tými, ktorí to ako jediní potvrdiť môžu: orgánmi činnými v trestnom konaní. Presnejšie, vedením polície, špeciálnymi prokurátormi, ale už tiež súdom: chytili ich, sedia vo väzení a čakajú na súdny proces.

Zatiaľ pravdepodobne ešte nelapili všetkých, dôležité však je, že chytili tých, ktorí skutok vykonali – bez nich by sa totiž naozaj nestal. A bez akéhokoľvek zľahčovania či podceňovania možno povedať, že zvyšok je vecou už viac rutinných postupov, hoci ani akýkoľvek iný signál pritom nemožno zanedbať.

Toto a iba toto je po vražde dvoch mladých ľudí skutočne dôležité. Nie mediálne škriepky o tom, či je 7 mesiacov od vraždy po zadržanie páchateľov na základe presvedčivých dôkazov veľa alebo málo. Prípadne, či je suma 70 tisíc eur málo alebo veľa. V súvislosti s tým, čo sa stalo, je to vulgárne, sprosté a neprofesionálne. Ďalšie slovenské špecifikum, ktoré nemôže a nedokáže ospravedlniť ani to, že sa týka ich kolegu.

Príde čas, kedy nielen súdy, ale spolu s nimi aj zvyšok spoločnosti bude mať možnosť sa presvedčiť o vierohodnosti i sile dôkazov a posudzovať správnosť postupu policajtov a prokurátorov. Verejná debata bude aj o primeranosti a výške uloženého trestu alebo v opačnom prípade, o dôvodoch oslobodenia spod obžaloby. Ani to totiž nemožno v tomto štádiu vylúčiť.

Zatiaľ sa však netreba vôbec báť povedať, že zadržanie a obvinenie štyroch osôb, ktoré sú spájané s vraždou, je úspechom. Áno, je to úspech. Aj napriek počiatočným chybám a zlyhaniam.

A každému, kto k nemu prispel, patrí v tomto prípade vďaka. Dobrá práca. Zatiaľ.

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi