HORE

Veľké manévre

Uverejnené dňa 27.11.2021

Pre ľudí je dôležitejšie mať negatívny výsledok testu, nie si test správne urobiť.

 

Dlho očakávaný manuál ministerstva hospodárstva, ktorý ozrejmuje viacero vecí v súvislosti s povinným testovaním zamestnancov, ktorí nie sú zaočkovaní alebo neprekonali Covid-19, uzrel svetla sveta v piatok popoludní.

Na základe vydaného manuálu následne ministerstvo zdravotníctva vydalo opatrenie, na základe ktorého stanovilo, že cena jedného kusu rýchleho antigénového testu na Covid-19 môže byť najviac 5 eur, vrátane DPH, čo platí od soboty. Kto nakúpil skôr a za viac, má jednoducho smolu. O tom, že sa tak mohlo stať, svedčí napríklad aj to, že povinnosť zamestnávateľa testovať zamestnancov platí už od polovice novembra 2021, čakalo sa iba na vyhlášku hlavného hygienika, ktorá prišla o týždeň neskôr a určila, že táto povinnosť začne platiť od 29. novembra 2021. A podrobnosti prišli na začiatku a počas víkendu.

Manuál, vydaný ministerstvom hospodárstva, sa netýka všetkých zamestnancov, ale iba zamestnancov „v prevádzkach podnikov“. Ostatní zamestnávatelia by teda mali postupovať priamo na základe zákona. Manuál rozvádza, na čo a za akých podmienok zamestnávateľom štát niekedy v budúcnosti preplatí náklady s týmto testovaním spojené. Samozrejme, testovať ich nemusí iba zamestnávateľ – zamestnanec sa otestovať môže aj v tzv. MOM a výsledkom testu sa zamestnávateľovi preukázať – ale tak či tak, teda v jednom aj v druhom prípade štát preplatí zamestnávateľom sumu iba 6 eur na jedného otestovaného. Do konca tohto roku maximálne päť kusov na testovanú osobu, keďže AG test pre účely zamestnania platí 7 dní.

Je jasné, že podnikatelia tak musia do testovania, ktoré nariadil štát, najskôr vložiť vlastné peniaze. Ministerstvo hospodárstva im náklady preplatí, nevedno však kedy. Pritom majú aj náklady, ktoré im nepreplatí nikto – napríklad so zháňaním a dovozom testov, s ochrannými pomôckami potrebnými pri testovaní, ale tiež s likvidáciou odpadu.

Azda najväčším nedorozumením týchto testovacích manévrov je:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi