Vláda upadá, nie padá
Zakotvenie Slovenska v EÚ a NATO je nepochybné a nespochybniteľné.
Mimovládne parlamentné strany spolu s dvomi nezaradenými poslancami dnes oznámili, že začnú zbierať podpisy pod návrh na zvolanie schôdze spolu s návrhom na odvolanie štvrtej vlády R. Fica. Urobili tak potom, keď neuspeli s návrhom na schválenie uznesenia o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska. Parlament bol totiž – ako obvykle pri takejto príležitosti – uznášania neschopný.
Hoci v tomto prípade sa to dalo očakávať najmä preto, lebo výdatní rečníci vládnej koalície ako A. Danko či T. Gašpar sú stále na oficiálnej návšteve Moskvy. Ale aj ak by v Moskve neboli, s programom schôdze by isto nesúhlasili – tak z politických, ako aj vecných dôvodov. Z politických hlavne preto, lebo mimovládne strany nemôžu určovať beh politiky v parlamente, na to je každá vládna koalícia značne citlivá. A z vecných zase hlavne preto, lebo zakotvenie Slovenska v EÚ a NATO je nepochybné a nespochybniteľné. Napriek rôznym rečiam či už mimovládnych strán alebo aktivistických médií alebo aj zaklínačom robenia politiky na štyri svetové strany.
To, prirodzene, neznamená automatický súhlas s krokmi premiéra R. Fica, napríklad s jeho návštevou Moskvy. Aj preto, lebo nevyznel – a spolu s ním celá krajina – politicky ani spoločensky vôbec dobre. Rozdiel medzi opozíciou a mimovládnym stranami je v tejto súvislosti v tom, že – sviatky, nesviatky – na rozdiel od mimovládnych strán, by opozícia návrh na jeho dovolanie podala okamžite. Samozrejme, nebol by úspešný a schôdza by sa ani nezačala, ale bol by to reálny krok – nielen slová – na vyjadrenie nesúhlasu s jeho návštevou v Moskve.
Návrh na odvolanie z funkcie premiéra R. Fica nedávajú mimovládne strany ani teraz – avizujú totiž podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Je v tom rozdiel, zapríčinený azda aj v tom, že návrh na odvolanie premiéra doteraz nechcelo podať Progresívne Slovensko, ktoré má z nich najpočetnejší klub a bez neho by taký návrh vyznel naozaj až hlúpo. Jeho predseda M. Šimečka dôvodil tým, že návrh na odvolanie premiéra má zmysel vtedy, ak existuje šanca ho aj odvolať. Čo je úplný politický amaterizmus a nezmysel – návrh na odvolanie premiéra sa nedáva preto, lebo by mohol byť z funkcie odvolaný, ale preto, lebo ním navrhovatelia určujú tému, ktorá sa ocitne v pozornosti celej spoločnosti. Ide totiž o mimoriadne dôležitú udalosť, s ktorou sa aj navrhovatelia stávajú automaticky dôležitými.
Prirodzene, podobne je tomu aj pri návrhu na odvolanie vlády, ale pri ňom sa už situácia rozmnožuje na všetkých členov vlády, ktorí tak budú hájiť nielen vládu, ale hlavne vlastný krk. A čo je dôležitejšie, za členmi vlády budú stáť všetky vládne strany, pretože všetky v nej majú zastúpenie. A keďže SaS nie je vládnou stranou, pád vlády nateraz nehrozí.
K poznámke pod čiarou patrí tentoraz iba rečnícka otázka: čo by sa tak asi stalo a v čí politický prospech by bolo, ak by bola vláde teraz vyslovená nedôvera? A poznámka k poznámke – takto sa to vskutku nerobí.