HORE

Vláda zelenáčov

Uverejnené dňa 24.11.2020

Dráma alebo finta?

S I. Radičovou sa zahrávali iní, teraz sa I. Matovič zahráva s inými.

Zdá sa, že premiér I. Matovič postupuje v prípade voľby generálneho prokurátora podľa manuálu premiérky I. Radičovej – ak niektorý z členov vládnej koalície bude hlasovať za niektorého nominanta spolu s opozíciou, mala by padnúť vláda.

Bol to zvláštny politický postup už vtedy a je zvláštny aj teraz. Hoci treba uznať, že politické podmienky vtedy a teraz sú značne rozdielne: kým s I. Radičovou – a to aj z jej vlastnej strany – sa pri tejto príležitosti zahrávali iní, teraz sa I. Matovič zahráva s inými.

Nie je žiadnym tajomstvom, že favoritom premiéra na generálneho prokurátora je J. Kliment, ktorý verejne vyhlásil, že s ponukou ho oslovil priamo I. Matovič.  Poslanci zvolení za OĽaNO-Nova-KÚ-Zmena zdola ho však oficiálne nenavrhli – zrejme z dôvodu, aby to nevyzeralo tak, ako to je – ale urobil to za nich riaditeľ Ústavu štátu a práva SAV J. Vozár. Na tom, azda s výnimkou toľko deklarovanej transparentnosti, ešte nie je nič také politicky neobyčajné a prekvapujúce. Tým je, že ako potvrdili už dve strany vládnej koalície, Sme rodina a SaS, v prípade voľby kandidáta na generálneho prokurátora sa dohodli na tzv. zelenej karte. Ľudovo povedané: každý volí koho chce. Čo s výkonom politiky, najmä zodpovednosti za stav v krajine, nemá naozaj nič spoločné. Pripomínať niekdajšie páčivé a pálčivé vyhlásenia všetkých strán súčasnej vládnej koalície v súvislosti s voľbou kandidáta na generálneho prokurátora, nie je azda potrebné, nehovoriac o tom, že dovoľuje opozícii zahrať si vlastnú hru.

Zelená karta otvára vskutku veľké a až dramatické možnosti, ako možno voľbu kandidáta v parlamente skomplikovať:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi