HORE

Voľby 2016

Uverejnené dňa 4.3.2016

Už iba niekoľko hodín a na Slovensku bude otvorených bezmála 6 tisíc volebných miestností. V nich môže viac ako 4 milióny voličov rozhodnúť o ďalšom osude svojej krajiny.

Je zrejmé, že tak všetci neurobia, ale je pravdepodobné, že k urnám príde viac ako iba polovica voličov. Ak ich bude viac ako 60 percent, bude to dokonca príjemným prekvapením – účasť v troch predchádzajúcich voľbách počas posledných desiatich rokov totiž túto hranicu nedosiahla. Keďže však účasť na voľbách nie je povinná, ale dobrovoľná, nikoho nemožno nútiť, aby sa ich zúčastnil. Iba presviedčať. Aj keď si myslím, že je to na škodu veci, presnejšie legitimity: napokon, demokracia by nemala byť iba o možnosti, ale tiež zodpovednosti. V tomto prípade zodpovednosti voličov, keďže od nich pochádza celá štátna moc.

Kde sme

Tak či onak, aj tieto voľby – ako každé iné – napovedia veľa o aktuálnom stave spoločnosti v krajine. Sú v čase, kedy je nielen celá Európa v pohybe, v čase, kedy sú na nielen na obzore, ale už aj v tesnej blízkosti hraníc ďalšie krízy a kedy rôzne hrozby prichádzajú – obrazne povedané – nielen z Putinovho východu, ale aj Trumpovho západu. Netreba vôbec pochybovať o dôležitosti volieb, keďže stále platí poučka, podľa ktorej akých politikov si voliči zvolia, takých aj budú mať.Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi