Voľby v papučiach
Voľba poštou je jedinou, pri ktorej neexistuje kontrola dodržania či rešpektovania zachovania princípu tajnosti volieb.
Záujem voliť poštou je historický, keďže dosiahol takmer 73 tisíc záujemcov. Nie všetci síce budú poštou aj voliť – k dispozícii majú stále aj iné možnosti – na zápise do knihy rekordov to však už nič nemení. Najviac žiadostí, bezmála 27 tisíc, totiž prišlo z Českej republiky, takže vzhľadom na vzdialenosť nemožno vylúčiť, že sa napokon volieb zúčastnia osobne, prípadne sa rozhodnú na voľbách nezúčastniť.
Historický úspech voľby poštou možno pripísať najmä na vrub elektronizácie, konkrétne webovej aplikácii – podľa informácie ministerstva vnútra v listinnej podobe totiž požiadalo o voľbu poštou iba 477 záujemcov.
Aj keď voľba poštou, presnejšie umožnenie voliť voličom, ktorí nežijú na Slovensku a voličom, ktorí na Slovensku síce žijú, ale v čase volieb na Slovensku nebudú, vyvoláva isté kontroverzie, treba povedať, že je legitímna aj legálna. A tiež luxusná, pretože im umožňuje voliť z pohodlia domova, takpovediac v papučiach. Na rozdiel od väčšiny voličov, ktorí sa musia dostaviť do volebnej miestnosti. Zároveň je však jedným dychom potrebné dodať aj to, že prevedenie voľby poštou zostáva diskutabilné – je jedinou voľbou, pri ktorej neexistuje žiadna kontrola dodržania či rešpektovania zachovania princípu tajnosti volieb. Volebná komisia totiž nevie či volič naozaj hlasoval slobodne, bez nátlaku alebo s hlasom nekupčil. Na rozdiel od volieb na Slovensku či na zastupiteľských úradoch v zahraničí, kde musí byť princíp tajnosti volieb zabezpečený a dodržaný, čo volebná komisia aj kontroluje – okrem zákonom stanovených výnimiek, musí každý hlasovať za plentou, čiže bez prítomnosti ďalšej osoby.
Isto: