HORE

Všetci sme Ukrajinci

Uverejnené dňa 28.1.2022

Vláda premiéra E. Hegera radšej uvoľňuje priestor opozícii, akoby mala napĺňať to, čo si dala do vienka.

 

Bez ohľadu na to, či sa to niekomu páči alebo nie, v súčasnej geopolitickej situácii a strategicko-taktických manévrov ruského prezidenta V. Putina, sme sa chtiac-nechtiac stali Ukrajincami. Nie sme jediní, stali sa nimi prinajmenej obyvatelia všetkých krajín, ktoré s Ukrajinou susedia. V hroziacom konflikte totiž nejde a nepôjde o Ukrajinu, ale o európsky či svetový poriadok a ak nebude poriešené jedno, nebude ani druhé. Aj z tohto dôvodu sa ruské vojenské manévre týkajú tiež Slovenska. Bytostne.

Zatiaľ ide zo strany V. Putina stále iba o pozičné hry. Oprávnene sa pritom možno domnievať, že ich pôvod pramení viac z jeho domácej situácie ako svetovej. Taktiež, že V. Putin pozorne skúma reakcie ostatných hráčov – nahodil udicu a pozoruje kto, kedy a ako na návnadu zaberie. Váha nerozhoduje, počíta sa každý kus, aj veľká ryba, aj sardinka. Nielen chytená – chorvátsky prezident – ale aj taká, ktorý sa okolo návnady začne vrtieť ako napríklad Slovensko.

Niet azda výstižnejšieho aj charakteristickejšieho momentu ako bolo štvrtkové (ne)rokovanie zahraničného výboru parlamentu, keď sa ho zúčastnili iba štyria poslanci z pätnástich. Keďže sa ho mal zúčastniť minister zahraničných vecí I. Korčok, poslanci mohli dostať vecné a aktuálne informácie naozaj z prvej ruky. A vydiskutovať si ich. Okrem štyroch však nemali záujem a treba oceniť ministra I. Korčoka, že informoval aspoň tých, ktorí prišli. Vrátane toho, že NATO zvažuje aj o nasadení vojenských jednotiek aj na Slovensku.

Hoci jedným dychom treba povedať, že I. Korčok sa mení z diplomata na straníckeho politika, čo je škoda. Podpriemerných politikov je totiž na Slovensku ako maku, dobrých diplomatov naopak. Jeho výzva opozícii, aby sa tu a teraz jasne vyjadrila, „kde stojí v potencionálnom konflikte“, je politicky mimo aj preto, lebo opozícia nevládne a nie je v tomto zmysle ani za životy ľudí v krajine ani za krajinu ako celok zodpovedná. Na rozdiel od SaS, ktorá vládne a ktorej predseda R. Sulík vyhlásil, že sankcie uvalené na Rusko kvôli anektovaniu Krymu „páchajú iba škody a Rusi Krym nevrátia tak či tak. Treba sa dívať dopredu a treba budovať vzťahy,“ povedal šéf strany, ktorá I. Korčoka do kresla ministra nominovala a ktorú reprezentuje. Opäť inak – vyjadrenia podpredsedu vlády majú úplne inú váhu ako vyjadrenia o treťom povstaní opozičného politika. Aj doma aj v zahraničí.

Je to zároveň jeden z hlavných dôvodov, prečo je v tejto súvislosti situácia na Slovensku taká, aká je – nie jednoznačná, ale vajatavá.

Aj preto, lebo:



Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Hymna alebo pesnička?

Každému je známe, porušovanie zákonov je cesta do pekla a úmyselné porušovanie zákonov, do pekla všetkých pekiel.

20. decembra 2024
Fakty a argumenty

O predčasných voľbách

a vládnom pláne B

14. decembra 2024
Fakty a argumenty

Čakanie na prezidenta

Ak by mimovládni poslanci chceli naozaj podporiť zdravotníkov, potom by vládnej koalícii nerobili krovie.

12. decembra 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Život a zdravie občanov.

9. decembra 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi