HORE

Výnimoční

Uverejnené dňa 23.9.2020

Skupina koaličných poslancov predložila do parlamentu návrh novely zákona o vysokých školách, ktorého hlavným cieľom je možnosť odoberania vysokoškolských titulov.  Po jeho prvom prečítaní je zrejmé, že ide o novelu, ktorá v prípade jej schválenia na Slovensku zbytočne zahltí už beztak rozkošatený právny priestor.

S nápadom odnímania titulov zákonom prišla vládna koalícia potom, ako vysvitli podozrenia z plagiátorstva záverečných prác dvoch jej predsedov strán a zároveň predsedov parlamentu (Sme-rodina) a vlády (OĽaNO-Nova-KÚ-Zmena zdola). Do toho sa priplietol ešte minister školstva (SaS) či ďalšia poslankyňa (Sme rodina), ktorá zrejme nechtiac plagiátorskú aféru ústavných činiteľov súčasnej koalície spustila. Tým, že sa snažila dostať a aj dostala funkciu splnomocnenkyne vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc. Vydržala v nej štyri dni a ako veľmi vláda túto funkciu k výkonu moci potrebovala a potrebuje svedčí to, že je už niekoľko mesiacov neobsadená.

Z čoho vyplýva, že túto funkciu vláda nepotrebuje, rovnako ako krajina nepotrebuje uvedenú novelu vysokoškolského zákona. Autori sa síce netaja, že vzorom im pritom bola legislatíva Českej republiky, z ktorej si však povyberali – na slovenský spôsob – iba to, čo sa im hodilo. Dôrazne pritom dbali na to, aby strata titulu nebola retroaktívna, teda  aby sa nemohla týkať tých, kvôli ktorým novela zákona prakticky vznikla:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Podľa SaS zavádza I. Matovič, podľa I. Matoviča zavádza SaS. A obom zavadzajú občania.

16. mája 2022
Kaviareň

O autorite E. Hegera

a zbytočnom spore vládnej koalície

14. mája 2022
Fakty a argumenty

Je to inak, ale nie lepšie

Vláda vetuje pomoc ľuďom.

11. mája 2022
Fakty a argumenty

Bez slov

print screen dennik n

9. mája 2022
Z archívu

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi