Zaucho A. Dankovi
Ak A. Danko uprednostňuje pred podpredsedom SNS osobu z inej strany, zrejme je už riadne domotaný.
To, že vládna koalícia mieni opäť manipulovať s mandátom poslanca, nasvedčujú vyjadrenia M. Radačovského, ktorý sa ním už cíti byť. Nemá síce na neho žiadny nárok, keďže sa mandátu poslanca, ktorý získal v parlamentných voľbách vzdal a tak sa ho už nemôže ujať, ale ani to na Slovensku nie je prekážkou, aby sa tak mohlo stať (https://jurajhrabko.sk/fakty-a-argumenty/m-radacovsky-nahradnikom-uz-nie-je/).
Podobne ako hľadisko vecné, je však aj hľadisko politické. Ak sa M. Radačovský aj napriek zneniu Ústavy a ďalším zákonom stane poslancom, niekto iný – a na rozdiel od neho s právnym nárokom, sa poslancom stať už nemôže. V takom prípade pôjde o ďalšie politické zaucho a haváriu A. Danka – ujať sa mandátu poslanca po odchode R. Huliaka do vlády by sa totiž mal J. Krišanda, podpredseda SNS.
Dôležité je rozlišovať medzi neuplatňovaním a vzdaním sa mandátu poslanca, keďže je medzi nimi diametrálny rozdiel. Ten, kto si mandát neuplatňuje ho nestráca a môže sa ho kedykoľvek ujať. Ten, kto sa mandátu vzdá sa ho už ujať nemôže, pretože v takom prípade mandát zanikol. Tak sú nastavené pravidlá.
Podľa výsledkov parlamentných volieb, bolo desať kandidátov z listiny SNS priamo zvolených do parlamentu a zvyšní kandidáti sa stali náhradníkmi. Ak by sa M. Radačovský chcel ujať mandátu poslanca NR SR, mohol tak urobiť už dávno, presnejšie hneď potom, ako sa zvolený poslanec F. Kuffa stal štátnym tajomníkom a mandát poslanca si neuplatnil. M. Radačovský sa však mandátu poslanca vzdal – uprednostnil mandát poslanca europarlamentu – a tak sa funkcie ujal ďalší v poradí na kandidátnej listine SNS K. Farkašovský. Zopakovať v tejto súvislosti možno už len to, že