HORE

Zrozumiteľne a vecne

Uverejnené dňa 3.1.2024

Návrhy koalície majú potenciál zmeniť charakter aj režim krajiny a ak budú opätovne schválené, aj ich zmenia.

 

Začiatok roka 2004 neveští veľa dobrého, keďže hneď v jeho úvode sa začal politický zápas medzi prezidentkou Z. Čaputovou a vládnou koalíciou. Hlava štátu sa rozhodla vrátiť parlamentu na opätovné prerokovanie tzv. kompetenčný zákon, ktorý zavádza viacero zmien a noviniek v spravovaní štátu. Aj zásadných. Až tak, že začiatok roka 2024 možno označiť aj za začiatok zápasu o charakter krajiny.

Vládna koalícia sa totiž zhurta pustila do presadzovania nielen zásadných, ale takpovediac aj inštitucionálnych zmien. A narazila. Prezidentka sa rozhodla ju pribrzdiť a tzv. kompetenčný zákon jej vrátila na opätovné prerokovanie. Nie z dôvodov, ktoré sa šíria v spoločnosti, teda napríklad kvôli zriadeniu nového ministerstva cestovného ruchu, ktoré si počas delenia moci v rámci koalície vyrokoval predseda SNS A. Danko. Alebo z procesných dôvodov, teda či schválenie zákona malo a mohlo byť v režime skráteného legislatívneho konania. Ani jednu z uvedených vecí hlava štátu nepripomienkovala, hoci rečí okolo nich bolo, je a zostane ako maku.

Iné sú skutky. Prezidentka sa rozhodla pripomienkovať iba a len zmeny, ktoré zavádzajú novinky do viacerých inštitúcií. Napríklad ide o doplnenie, na základe ktorého mali dostať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a Slovenská informačná služba postavenie „ostatného ústredného orgánu štátnej správy“. Alebo o zmeny, ktoré by posilnili mocenskú pozíciu ministerstva obrany a odsunuli ministerstvá hospodárstva a zahraničných vecí spolu s tajnou službou pri mimoriadne závažných aj citlivých otázkach na vedľajšiu koľaj. Najmä pri „obchodovaní s výrobkami obranného priemyslu“. A napokon ide aj o obranu prezidentských kompetencií, keď koalícia presadzuje, aby doterajšia právomoc odvolávania a vymenovania šéfov Štatistického úradu a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bola odňatá hlave štátu a pridelená vláde.

Keďže žiadne iné pripomienky prezidentka k zákonu nemala, ide spolu o päť pripomienok, s ktorými sa teraz musí parlament vysporiadať. Môže ich schváliť, ale aj odmietnuť, ale či už urobí tak alebo onak, musí následne opätovne hlasovať aj o opätovnom schválení celého zákona. A musí tiež upraviť dátum účinnosti, keďže od 1. januára 2024 zákon účinný už byť nemôže a ani nesmie. Iné zmeny – napríklad vypustenie zriadenia nového ministerstva alebo rozšírenie jeho právomocí – už nie sú prípustné a teda ani možné.

Iba pre úplnosť:



Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Uchádzači a kandidáti

Vládnej koalícii ide o to, aby ústavného sudcu menoval prezident, a nie prezidentka.

26. apríla 2024
Fakty a argumenty

Personálne rošády

M. Kolíková, podpredsedníčka strany SaS, sa tvári, že zabudla, čo robila, keď bola podpredsedníčkou strany Za ľudí.

24. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Skvelá správa.

22. apríla 2024
Fakty a argumenty

O túžbe SNS

a odvolaní J. Mazáka

20. apríla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi