HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 4.12.2018

To najlepšie zo týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko

Bratislava 4. decembra (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovala najmä demisia ministra zahraničných vecí a s ňou súvisiaca debata v parlamente o Globálnom pakte o migrácii. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Minister Lajčák sa rozhodol podať demisiu

Predseda vlády sa vyjadrí potom, ako mu bude tento návrh na demisiu doručený, informovala TASR premiérova hovorkyňa Patrícia Macíková.

Bratislava 29. novembra (TASR) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD) sa v nadväznosti na štvrtkové prijatie uznesenia NR SR o Globálnom pakte OSN o migrácii rozhodol podať demisiu. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Boris Gandel.“Detaily k tomuto kroku zverejníme po jeho rozhovore s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim a prezidentom SR Andrejom Kiskom,“ dodal hovorca.

Zobraziť celý článok

JH: „M. Lajčák urobil to, čo musel. Po jeho ultimáte parlamentu aj vláde, kedy demisiou hrozil, nemal po odmietnutí jeho názorov inú možnosť. Teda mal, mohol zmeniť názor, ale v takom prípade by vyznel ako táraj. Dôležitejšie je však poznanie, že premiérovi sa akosi vláda rozsypáva pod rukami.“

Šéf OBSE si želá, aby M. Lajčák viedol slovenské predsedníctvo

Generálny tajomník OBSE Thomas Greminger doplnil, že Lajčák do prípravy predsedníctva veľa investoval, Slovensko má veľmi dobré tímy.

Bratislava 3. decembra (TASR) – Generálny tajomník OBSE Thomas Greminger si želá, aby slovenské predsedníctvo OBSE v budúcom roku viedol minister zahraničia Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Hovoril o tom v pondelok s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) na Úrade vlády SR pred tým, ako sa predseda vlády stretol s ministrom Lajčákom, ktorý podal demisiu.

Zobraziť celý článok

JH: „Je jasné, že minister Lajčák by viedol OBSE najlepšie, veď sa na to  z tejto pozície aj pripravoval. Rovnako je však jasné aj to, že skutočne profesionálne odvedená práca pri príprave predsedníctva OBSE, nemôže stáť na jednej osobe.“

Kiska: Do Marrákeša by mal ísť slovenský zástupca, je to ako samit EÚ

Prezident je znepokojený vládnou krízou v súvislosti s demisiou ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) pre zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska.

Bratislava 30. novembra (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska je presvedčený, že Slovensko by na konferencii v Marrákeši malo mať zástupcu, ktorý bude tlmočiť názor parlamentu a vlády. Uviedol to jeho hovorca Roman Krpelan. „Tak ako sa to deje na každom významnom medzinárodnom podujatí, ako sú napríklad samit NATO alebo samit Európskej únie,“ dodal.

Zobraziť celý článok

JH: „O tom, kto a či pôjde oficiálne do Marrakéša rozhoduje vláda, ktorá však už teraz má rešpektovať uznesenie parlamentu, aj keď je zmätočné. Môže ísť aj prezident, ale nemal by na rokovaní prezentovať iné stanovisko, ako schválil parlament.“

  1. Hrnko: Sankcie znižujú priestor na dialóg, potom začína spor

Poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) vníma sankcionovanie Poľska a Maďarska ako pokus západoeurópskych krajín rozdeliť V4 na dve časti.

Bratislava 1. decembra (TASR) – Sankcie znižujú priestor na dialóg, potom nasleduje spor. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to vyhlásil predseda výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS). Reagoval tak aj na snahu Európskej únie (EÚ) sankcionovať Maďarsko a Poľsko za kroky, ktoré podľa Únie ohrozujú jej hodnoty.

Zobraziť celý článok

JH: „Každý dialóg sa raz musí skončiť. EÚ nie je Brusel, ale spoločenstvo krajín, v ktorom má každý právo sa slobodne vyjadriť a presadiť vlastný cieľ. Platí však, že bez hodnôt stráca EÚ zmysel.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-oslabena-vlada/365160-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi