HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 6.12.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 6. decembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali ďalšie spory vo vládnej koalícii, ale aj výzva hlavy štátu premiérovi. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka žiada premiéra o riešenie problémov s pandémiou

Čaputová tiež poukázala na to, že Slovensko je už druhý týždeň najhoršie vo svete, čo sa týka počtu infikovaných na počet obyvateľov.

Bratislava 2. decembra (TASR) – Prezidentka Zuzana Čaputová požiadala premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby prevzal zodpovednosť a vložil sa do riešenia problémov, ktoré sú príčinou slabého výsledku v boji s pandémiou nového koronavírusu a chaosu pri prijímaní reforiem. Uviedla to po štvrtkovom stretnutí s predsedom vlády v Prezidentskom paláci.

Zobraziť celý článok

JH: „Prezidentka Z. Čaputová si zrejme neuvedomuje alebo nechce uvedomiť politické reálie. Premiér E. Heger nemôže preberať zodpovednosť, on je predsa za stav v krajine zodpovedný. Mimochodom, zloženie vlády je dielom aj pani prezidentky.“

Heger: Cestou z pandémie je povinné očkovanie ľudí nad 60 rokov

Heger tvrdí tiež, že ak chceme na Slovensku pozitívnu zmenu, tak sa reformy musia urobiť, a to s plnou podporou koalície.

Bratislava 5. decembra (TASR) – Cestou z pandémie je povinné očkovanie ľudí nad 60 rokov na ochorenie COVID-19. O pandémii by mal rozhodovať ten, kto má za to zodpovednosť a má sa radiť s odborníkmi. Nie je to vec politického názoru, ale faktov a skúseností. Koalícia by v tomto mala byť jednotná. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) na sociálnej sieti. Tvrdí tiež, že ak chceme na Slovensku pozitívnu zmenu, tak sa reformy musia urobiť, a to s plnou podporou koalície.

Zobraziť celý článok

JH: „Presne tak, vládna koalícia by mala byť jednotná. Ale jednotná nie je, naopak, je rozdelená, keď SaS a Sme rodina a aj časť OĽaNO povinné očkovanie odmietajú. To vidí každý rovnako ako to, že zjednotiť ju je úlohou premiéra a nikoho iného.“ 

Konzílium odborníkov navrhuje predĺžiť lockdown do 16. decembra

Rezort zdravotníctva konštatuje, že epidemická situácia sa na Slovensku, desať dní od zavedenia lockdownu, viditeľne nezlepšila.

Bratislava 5. decembra (TASR) – Konzílium odborníkov navrhuje predĺžiť tzv. lockdown do 16. decembra. Odporúča zvýšiť intenzitu kontrol zákazu vychádzania a home officu. Odborníci navrhli aj nové opatrenie, ktorým je zavedenie režimu OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Zníženie mobility je podľa Konzília odborníkov najúčinnejším krátkodobým nástrojom na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19.

Zobraziť celý článok

JH: „To, čo navrhuje konzílium odborníkov, nie je zaujímavé, keďže ide o obyčajný poradný orgán ministra zdravotníctva. Dôležité je, čo navrhuje minister V. Lengvarský a ešte dôležitejšie, čo schváli vláda a hlavný hygienik.“

Fico apeluje na Čaputovú, aby vyzvala vládu na demisiu a zmenu ústavy

Šéf strany Smer-SD skonštatoval, že za aktuálny stav Slovenska nesie hlava štátu väčšiu zodpovednosť než Heger.

Bratislava 3. decembra (TASR) – Líder opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico apeluje na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby vyzvala vládu na demisiu a zmenu Ústavy SR. Trvá na potrebe predčasných volieb. Pripomenul, že hlava štátu už požiadala premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby prevzal zodpovednosť, jej gesto však Fico označil za nedôveryhodné a účelové na záchranu vlastného mena.

Zobraziť celý článok

JH: „Treba veriť, že na túto pascu prezidentka Z. Čaputová politicky nenaletí a ani do nej nespadne. Takáto výzva by pomohla iba R. Ficovi a jeho strane, ale rozhodne nie hlave štátu – napokon, čo by si počala, ak by vláda jej výzvu oprávnene ignorovala?“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-zjednotit-koaliciu-je-u/595719-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi