HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 13.12.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 13. decembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali nové opatrenia voči šíreniu vírusu, vrátane opätovného zatvorenia škôl. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Koalícia sa dohodla na opatreniach aj na podpore očkovania

Služby sa majú uvoľniť od 17. decembra a hotely a cestovný ruch od 25. decembra.

Bratislava 7. decembra (Teraz.sk/TASR) – Koalícia dospela k dohode ohľadne pandemických opatrení ako aj podpory očkovania seniorov nad 60 rokov. Na spoločnej tlačovej konferencii koaličných partnerov o tom informoval premiér Eduard Heger.

Zobraziť celý článok

JH: „A skončilo to ako vždy – opatrenia sú nedostatočné, obchody otvorené a školy zatvorené, kontroly vo vlakoch a autobusoch žiadne a podpora očkovania sa netýka všetkých seniorov. Pat a Mat sa majú ešte čo učiť.“

Na Slovensku zachytili prvé tri prípady omicron variantu koronavírusu

Minister nešpecifikoval krajiny, z ktorých infikovaní pricestovali. Pohybovali sa podľa neho vo viacerých krajinách južnej Afriky.

Ivachnová 11. decembra (TASR) – Na Slovensku zachytili prvé tri prípady variantu omicron nového koronavírusu. Všetci traja infikovaní pricestovali z rizikových krajín, boli očkovaní a priebeh ochorenia majú ľahký. Informovali o tom v sobotu v Ivachnovej predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Zobraziť celý článok

JH: „Bolo iba otázkou času, kedy omicron začne lietať aj na Slovensku. Útechou môže byť, že  minister zdravotníctva V. Lengvarský oficiálne všetkých ubezpečuje, že má situáciu pod kontrolou, ale keďže mu predpovede akosi nevychádzajú, aj to je otázne.“

Krajniak: Ľudia sa na Vianoce budú môcť stretávať

Uviedol, že vláda zmení opatrenia tak, aby ľudia mohli príbuzných navštevovať. Myslí si, že by pred návštevou, napríklad starých rodičov, bolo vhodné dať sa otestovať.

Bratislava 12. decembra (TASR) – Ľudia sa na Vianoce budú môcť stretávať. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Zobraziť celý článok

JH: „Bude dobré, ak to vláda schváli, pretože ľudia by sa stretávali aj napriek súčasnému zákazu. Keď vláda nemala toľko chochmesu, aby to urobila naraz, musí to urobiť na pokračovanie. Toto azda už nedopletie.“

Šipoš: Opatrenia sú výsledkom kompromisu

Dodal, že prioritou je zvýšiť zaočkovanosť a odbremeniť zdravotníctvo, ako aj ochrániť rizikové skupiny. Cestovanie za rodinou počas Vianoc sa bude podľa jeho slov ešte prehodnocovať.

Bratislava 12. decembra (TASR) – Prijaté protipandemické opatrenia sú výsledkom kompromisu, som za to, aby boli prísnejšie. Uviedol predseda parlamentného klubu OĽANO Michal Šipoš v diskusnej relácii TA3 V politike. Na druhej strane je podľa neho postupné uvoľňovanie na mieste. „Musíme sa s tým vírusom naučiť žiť,“ uviedol Šipoš.

Zobraziť celý článok

JH: „Keď sa neschopnosť nazýva kompromisom, ide o obyčajnú výhovorku. V tomto prípade aj draho zaplatenú. Rizikové skupiny netreba ochraňovať pred všetkými, ale treba ochraňovať všetkých pred rizikovými skupinami.“

Režim na hraniciach by mal byť prísnejší, zhodujú sa Kéry a Klus

Kéry v tejto súvislosti hovorí o povinnom testovaní po návrate zo zahraničia bez ohľadu na to, či daná osoba je alebo nie je proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaná.

Bratislava 11. decembra – Opatrenia na hraniciach by mali byť prísnejšie, obzvlášť po tom, ako sa na Slovensku potvrdili prvé prípady variantu nového koronavírusu omicron. Zhodli sa na tom štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus (SaS) a predseda Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Marián Kéry (Smer-SD) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Zobraziť celý článok

JH: „Výborne – a odkedy to tak bude?“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-pozor-lieta-omicron/597524-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNajnov%25C5%25A1ie%2520

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi