HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 8.1.2019

Bratislava 8. januára (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo zverejnenie mien nominantov na kandidátov na funkciu 9. ústavných sudcov a útek sudcu všeobecného súdu z funkcie. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

R.Fico sa bude uchádzať o post ústavného sudcu

Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov ÚS na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára.

Bratislava 7. januára (Teraz.sk/TASR) – Kandidátom na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR je aj predseda strany Smer-SD Robert Fico. Potvrdil to podpredseda Národnej rady (NR) SR Martin Glváč (Smer-SD), ktorý návrh osobne podal v podateľni parlamentu.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to dobrá správa, keďže sa tým dostane voľba kandidátov a vymenovanie ústavných sudcov do úplného centra pozornosti spoločnosti. Ide totiž o vážnu voľbu, na dlhých 12 rokov a bude to doteraz azda najväčšia politická hra.“

Tretí štátny tajomník rezortu školstva J. Gönci sa ujal funkcie

Do jeho pôsobnosti bude patriť oblasť športu.

Bratislava 8. januára (TASR) – Bývalý úspešný športový strelec a olympijský medailista Jozef Gönci sa v pondelok (7.1.) ujal funkcie štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR. Do jeho pôsobnosti bude patriť oblasť športu, informuje o tom rezort školstva na svojom webe.“Tretieho štátneho tajomníka v rezorte vnímam ako vítanú posilu. Agenda ministerstva je veľmi rozsiahla a šport bol neprávom často v istom úzadí. Teraz sa nám otvárajú nové možnosti na efektívnu podporu tejto oblasti v celej jej šírke od amatérskeho a školského športu až po profesionálny šport a reprezentáciu,“ zhodnotila ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS).

Zobraziť celý článok

JH: „Zavedenie tretieho štátneho tajomníka výlučne na tomto ministerstve umožnil zákon, ktorý bol schválený koncom minulého roka.  J. Gönci bol nepochybne úspešný športovec, či však bude aj dobrým politikom zatiaľ nevedno.“

Most-Híd by bol za opätovné zavedenie práva na odpoveď pre politikov

Bugár hovorí, že zmena nie je len iniciatívou Smeru-SD.

Bratislava 5. januára (TASR) – Vládny Most-Híd by bol za opätovné zavedenie práva na odpoveď pre verejných činiteľov. Vyplýva to z vyjadrení predsedu strany Bélu Bugára, ktorý si ale počká na to, ako bude návrh konkrétne vyzerať. Zmenu avizoval Smer-SD.“Myslím si, že by sme sa mali vrátiť k právu na odpoveď pre verejných činiteľov. Nechápem, prečo by politik, ktorý je poopľúvaný na desiatich stranách, nemal mať právo odpovedať,“ uviedol na decembrovom sneme v Trenčíne šéf Smeru-SD Robert Fico. Dodal, že právo na odpoveď už zavedené bolo, ale za vlády Ivety Radičovej ho ponechali len fyzickým osobám, verejní činitelia ho nemajú. V Radičovej vláde sedel aj Most-Híd.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak sa stane predseda strany Smer-SD ústavným sudcom, bude táto otázka zrejme bezpredmetná. Nikomu tak nezáleží na znovuzavedení práva na odpoveď ako jemu, kým je v politickej funkcii, ale nikomu to nebude ľahostajnejšie, keď bude vo funkcii sudcu.“

SULÍK: Liberalizmus v západnej Európe zmutoval až k neomarxizmu

Robert Mistrík má reálnu šancu dostať sa do druhého kola prezidentských volieb, preto by o jeho podpore mali uvažovať aj ďalšie opozičné strany, povedal v Tablet.tv Richard Sulík.

Bratislava 2. januára (Teraz.sk) – Sloboda a solidarita (SaS) je liberálnou stranou, to však podľa jej predsedu Richarda Sulíka automaticky neznamená, že by mala podporovať multikulturalizmus. „Multikulturalizmus nemá s liberalizmom absolútne nič spoločné. Liberalizmus v poctivom slova zmysle znamená boj o slobodu jednotlivca. V prípade SaS to znamená, že bojujeme o slobodu jednotlivca, ktorý je občanom Slovenskej republiky. Liberalizmus v ponímaní západnej Európy je vlastne socializmus. Zmutovalo to pomaly až k neomarxizmu,“ povedal Sulík v Tablet.tv.

Zobraziť celý článok

JH: „Áno, podľa výsledkov prieskumov verejnej mienky má R. Mistrík zatiaľ naozaj reálnu šancu dostať sa do druhého kola prezidentských volieb. Problém je len v tom, že voľby ešte nie sú vyhlásené a nie sú známi ani všetci kandidáti.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-kandidat-r-fico/371080-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi