HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 4.2.2019

Bratislava 4. februára (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovali prezidentké voľby, definitívny odchod T. Gašpara z ministerstva vnútra, dovoz rizikového mäsa z Poľska a najzraniteľnejší medzi nami. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Voľby prezidenta SR: TOTO SÚ ONI: O kreslo bojuje 13 mužov a dve ženy

Prvé kolo prezidentských volieb bude 16. marca. Ak nebude zvolený prezident v prvom kole, druhé sa uskutoční 30. marca. Nový prezident má nastúpiť do funkcie 15. júna.

Bratislava 2. februára (Teraz.sk/TASR) – Predseda Národnej rady SR Andrej Danko prijal v piatok 1. februára kandidatúru 15 z 18 uchádzačov o Prezidentský palác. Nového prezidenta si Slováci budú v marci vyberať z 13 mužov a dvoch žien.

Zobraziť celý článok

JH: „V doterajšej histórii priamej voľby hlavy štátu ide o najvyšší počet oficiálnych uchádzačov. Pri všetkej úcte ku kandidujúcim osobám sa však – opäť v porovnaní s minulosťou – zdá sa, že kvantita nahrádza kvalitu.“

Matečná: Rizikové mäso malo pečiatku poľskej veterinárnej autority

Podľa M. Fecka (OĽaNO) obchodníci s rizikovým poľským mäsom na Slovensku okamžite pochopili, kde nemôžu byť stíhateľní, teda v dodávke mäsa do verejného stravovania.

Bratislava 2. februára (TASR) – Rizikové mäso malo pečiatku poľskej veterinárnej autority. Uviedla to v sobotu v rozhlasovej relácii RTVS Sobotné dialógy šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS) v diskusii s členom Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Martinom Feckom (OĽaNO), v súvislosti s potravinovým škandálom s hovädzím mäsom z Poľska.“Rizikové mäso, ktoré sa doviezlo cez distribučné kanály na Slovensko a do 14 krajín EÚ, malo pečiatku veterinárneho lekára z poľskej strany,“ priblížila Matečná. Takže tí podnikatelia, ktorí do SR dovážali predmetné mäso, teda mali doklady o tom, že ide o neškodné mäso.

Zobraziť celý článok

JH: „Základná otázka však neznie tak, či rizikové mäso z Poľska malo pečiatku veterinárnej autority, ale či tú pečiatku veterinárna autorita ešte stále má a používa.“

Saková: Vraždu Kuciaka chceme vyriešiť

Stav vyšetrovania sa podľa šéfky rezortu za necelý rok výrazne posunul. Nemyslí si však, že vyriešenie prípadu bude dostatočnou náplasťou na srdcia rodičov obetí.

Bratislava 3. februára (TASR) – Odvolanie Tibora Gašpara z funkcie poradcu ministerky vnútra je prejavom toho, že rezort má záujem prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyriešiť. V relácii RTVS O päť minút dvanásť to uviedla ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). Tá Gašparov odchod z rezortu vysvetlila aj snahou o upokojenie atmosféry v spoločnosti.“Každý má záujem na tom, aby sme skutočne dolapili objednávateľa tejto vraždy. Žiadny únik informácií z vyšetrovacích spisov neprináša lepšie svetlo do prípadu. Polícia a vyšetrovací tím v maximálnej možnej miere robia to, aby sme skutočne vniesli svetlo do tohto prípadu. Preto sme aj pristúpili k dohode s pánom Gašparom, ktorý pôsobil na poradcovskej tabuľke na ministerstve vnútra, aby sme upokojili spoločnosť, aby sme upokojili emócie a aby sme predišli zbytočným domnienkam, že nejakým spôsobom jeho pôsobenie na ministerstve vnútra môže ovplyvniť celý proces vyšetrovania,“ vysvetlila Saková.

Zobraziť celý článok

JH: „Odvolanie T. Gašpara z funkcie poradcu ministerky bol správny krok, iba trval pridlho. Ale aspoň sme sa dozvedeli, že P. Vorobjov v úradnom zázname uviedol, že J. Kuciaka lustroval na príkaz nadriadeného. Čo už nie je spôsob, jedna baba povedala.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-rozkaz-na-lustraciu/376394-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi