HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 18.2.2019

Bratislava 18. februára (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovala voľba kandidátov na post ústavných sudcov, debaty uchádzačov o funkciu hlavy štátu a, žiaľ, aj úmrtie Mira Kusého. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Čaputová by mala z prezidentského súboja odstúpiť, naznačil I. Matovič

OĽaNO namodelovalo viaceré situácie. Podľa výsledkov by demokratický kandidát vyhral v prípade, že by ním bol Robert Mistrík a stretol by sa v druhom kole s Marošom Šefčovičom.

Bratislava 13. februára (TASR) – Zuzana Čaputová by mala z prezidentského súboja odstúpiť. Naznačil to predseda OĽaNO Igor Matovič, ktorý sa odvolával na výsledky prieskumu agentúry Focus. Ten si dalo urobiť hnutie. Matovič volá po zodpovednom postoji kandidátov. Čaputová v stredu oznámila, že nateraz z boja neodstupuje.

Zobraziť celý článok

JH: „Nevidno žiadny relevantný dôvod, aby Z. Čaputová z volieb teraz odstúpila, s výnimkou straníckeho. Presnejšie, preto, lebo si to želá OĽaNO, čo ju však nemusí a ani nemalo vôbec zaujímať.“

  1. Šefčovič: Kandidujem za seba a prinášam čistý štít

Odmietol aj náznaky ovplyvňovania prostredníctvom finančnej podpory, ktorú mu Smer-SD ako tretia strana venoval pre prezidentskú kampaň.

Bratislava 17. februára (TASR) – Do prezidentskej voľby prinášam svoj čistý štít, ktorý som si musel dlhodobo budovať. V nedeľnej diskusnej relácii V politike televízie TA3 to zdôraznil prezidentský kandidát Maroš Šefčovič, ktorý odmieta automatické spájanie svojej prezidentskej kandidatúry s kauzami týkajúcimi sa strany Smer-SD.“Nie som hovorcom Smeru ani iných zoskupení, prinášam svoj čistý štít, ktorý mám certifikovaný previerkou Európskej únie,“ zdôraznil Šefčovič. Pripustil, že so Smerom ho spája dlhodobá spolupráca na viacerých dôležitých projektoch pre Slovensko, ako je Schengen, euro či eurofondy. Priznáva tiež, že ako ľavicovo orientovaný politik a sociálny demokrat si veľmi váži silný sociálny program strany Smer-SD. „Je tam silný prienik, ale ja kandidujem za seba, ako Maroš Šefčovič a chcem byť nadstranícky kandidát všetkých občanov Slovenska,“ zdôraznil Šefčovič.

Zobraziť celý článok

JH: „Každý kandidát kandiduje za seba a každý chce byť nadstranícky, ale nie všetci takí aj sú. Je faktom, že ak by M. Šefčovičovi jeho kandidatúru nepodpísali poslanci strany SMER-SD, nemohol by ani kandidovať.“

KUSÝ: Eštebáci u nás doma tajne menili baterky v odpočúvacom zariadení

Vo veku 87 rokov zomrel politológ a bývalý rektor Univerzity Komenského Miroslav Kusý. Prinášame vám rozhovor z roku 2009, v ktorom spomína na totalitu, Nežnú revolúciu aj V. Mečiara.

Bratislava 14. februára (TASR) – V osemdesiatych rokoch minulého storočia už československý režim vďaka dlhodobému medzinárodnému tlaku nepôsobil s takou brutalitou ako v päťdesiatych rokoch. Disidentov Bratislavskej päťky napriek tomu neustále šikanoval, sledoval a neváhal ich dokonca aj väzniť. „Keď napríklad v Poľsku vyhlásil Jaruzelski stanné právo, tak tu hneď všetkých disidentov zatvárali. Alebo keď prišla do Československa nejaké zahraničná návšteva, tak nás zatýkali na 48 hodín. Najhoršie na tom bolo, že človek nikdy nevedel, kedy sa mu to môže stať,“ komentoval roky, ktoré smerovali k Nežnej revolúcii, v exkluzívnom rozhovore pre TASR v roku 2009 politológ a bývalý disident Miroslav Kusý.Bývalý rektor Univerzity Komenského Miroslav Kusý nás navždy opustil 13. februára 2019 vo veku 87 rokov. Prinášame vám rozhovor z roku 2009, v ktorom táto výnimočná osobnosť spomína na totalitu, Nežnú revolúciu aj začiatky Vladimíra Mečiara.

Zobraziť celý článok

JH: „Miro Kusý bol jednoducho Osobnosť, z ktorej človečina vytŕčala za každých okolností. Zvyšok by bol osobný. Česť jeho pamiatke!“

Prieskum AKO: Vedie M. Šefčovič, tesne za ním R. Mistrík a Z. Čaputová

O post prezidenta SR sa uchádza 15 kandidátov, dve ženy a 13 mužov.

Bratislava 17. februára (TASR) – Ak by sa prezidentské voľby konali v polovici februára, najviac hlasov v prvom kole by dostal Maroš Šefčovič. So stratou 1,5 percenta by za ním skončil Robert Mistrík, tretiu Zuzanu Čaputovú delí od výsledku Mistríka necelé percento. Vyplýva to z prieskumu volebných preferencií, ktorý u agentúry AKO nechala zrealizovať prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová.

Zobraziť celý článok

JH: „Zdá sa – aspoň podľa viacerých výsledkov prieskumov – že kandidáti sa už rozdelili na vedúcu skupinu a peletón, ktorý ich naháňa. Všetko však vo voľbách môže byť inak, najmä ak si voliči uvedomia, že rozhoduje ich hlas a nikoho iného.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-pochvala-pre-r-fica/379160-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi