HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 26.2.2019

To najlepšie zo tohtotýždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Autor Teraz.sk                                   

Bratislava 26. februára (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovalo vzájomné obviňovanie sa ústavných činiteľov z daňových podvodov a vydierania, ako aj rok od úkladnej vraždy dvoch mladých ľudí. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezident: R. Fico sa mi mstí za to, že ho nevymenujem za sudcu ÚS

V prípade daňových káuz spájaných s prezidentom SR Andrejom Kiskom obvinili konateľa firmy KTAG Eduarda K. Stíhanie sa má týkať neoprávnenej vratky DPH vo výške 146.000 eur.

Bratislava 22. februára (TASR) – Trestné stíhanie konateľa spoločnosti KTAG je pomstou predsedu Smeru-SD Roberta Fica za to, že mu prezident SR Andrej Kiska odmietol politický dôchodok na ústavnom súde. Povedal to Kiska na tlačovej konferencii v Bratislave. Z návrhu obvinenia je podľa neho zrejmé, že po skončení prezidentského mandátu bude obvinený aj on. Zdôraznil však, že sa nenechá zastrašiť ani vydierať a bude sa brániť.

Zobraziť celý článok

JH: „Prezident A. Kiska môže cítiť krivdu, že štát začal v prípade firmy KTAG konať, pretože v iných takýchto prípadoch nekonal. Faktom však je, že ak by táto firma nekonala tak, ako konala – za čo R. Fico zrejme naozaj nemôže – nemohol by ani štát konať voči nej.“ 

Fico považuje Kiskove obvinenia za účelové

Kisku na tlačovej konferencii expremiér označil za podvodníka a klamára.

Bratislava 22. februára (TASR) – Predseda Smeru-SD Robert Fico odmieta obvinenia prezidenta SR Andreja Kisku z vydierania a považuje ich za účelové.

Zobraziť celý článok

JH: „Politici sa radi častujú všelijakými pomenovaniami, politická či štábna kultúra je pre nich zväčša neznámy pojem. Slová tak strácajú v spoločnosti vážnosť aj význam, čo je smutné. Jedna vec je však politický zápas, iná trestný čin.“

FICO: Talianska prokuratúra popiera informácie o telefonáte s Vadalom

Viaceré slovenské médiá s odvolaním sa na taliansku tlač v uplynulých dňoch uvádzali, že o existencii telefonátu má mať informácie práve talianska prokuratúra .

Bratislava 22. februára (TASR) – Talianski prokurátori kategoricky vylúčili, že by kalábrijská prokuratúra mala akúkoľvek informáciu o telefonáte Antonina Vadalu s Robertom Ficom. Uviedol to predseda Smeru-SD Fico na tlačovej konferencii v Bratislave. Expremiér očakáva od médií ospravedlnenie.“Taliansky národný prokurátor a kalábrijský regionálny prokurátor kategoricky potvrdili a vylúčili, že by kalábrijská prokuratúra mala akúkoľvek informáciu o telefonáte pána Vadalu s Robertom Ficom. A keby takúto informáciu mali, tak by ju nikdy nedali médiám,“ citoval Fico z materiálu od Talianov. Informácie podľa vlastných slov zisťoval legálnou diplomatickou cestou.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak by talianske orgány takúto informáciu mali, tak by ju nemali dať ani médiám, ale ani nikomu inému. Ani slovenskému ministerstvu zahraničných vecí, pretože by tak mohli ohroziť vyšetrovanie prípadu, na ktorom im záleží isto viac, ako na politických prekáračkách na Slovensku.“

ROK PO VRAŽDE KUCIAKA: Nezabudneme, odkazujú tisíce ľudí z námestí

Ľuďom na Námestí SNP sa prišiel prihovoriť a poďakovať aj Kuciakov otec Jozef. Za rok od vraždy sa toho podľa neho udialo na Slovensku veľa.

Bratislava 21. februára (TASR) – Nezabudneme a neodchádzame sa vo štvrtok podvečer nieslo centrom Bratislavy. Tisíce ľudí si na Námestie SNP totiž prišli pripomenúť rok od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Dav volal po nezávislom vyšetrení vraždy a odstúpení predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika či úplnom odchode bývalého premiéra a šéfa Smeru-SD Roberta Fica. Predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi ľudia vyčítali, že drží súčasnú vládnu koalíciu a otáča sa im chrbtom.“Toto už nie je len o vražde Jána a Martiny, ale aj o tom, že ich smrť a všetko, čo sa stalo v roku 2018 a 2019, strhlo oponu v krajine. My vidíme, akí sú politici schopní zneužívať moc, aké majú kšefty s pochybnými ľuďmi, ako sa krajina rozkráda,“ povedal pre TASR Juraj Šeliga z iniciatívy Za slušné Slovensko. Ako tvrdí, ľudia na námestie v Bratislave aj v iných mestách prišli preto, aby ukázali, že verejnosť stále volá po slušnej a spravodlivej krajine. Predstavitelia iniciatívy naďalej žiadajú nezávislé vyšetrenie vraždy Kuciaka a Kušnírovej. Chcú poznať mená objednávateľov vraždy a zároveň odmietajú politické zásahy do vyšetrovania. Rovnako požadujú dôveryhodnú vládu.

Zobraziť celý článok

JH: „Možno iba zopakovať – ak niekto požaduje dôveryhodnú vládu, nech sa obráti na prezidenta Andreja Kisku. Je to jeho vláda, on určoval, kto bude alebo nebude jej členom, takže to bolo aj v zmysle Ústavy iba jeho rozhodnutie.“

Sulík: Sme pripravení prevziať zodpovednosť za našu krajinu

Fotka Kollára s mafiánom Sulíkovi prekáža menej, ako sedieť vo vláde s mafiánom ako takým.

Bratislava 24. februára (TASR) – Strana SaS chce vyhrať najbližšie parlamentné voľby, poctivo sa pripravuje na vládnutie. Vie si predstaviť vládu s Igorom Matovičom (OĽaNO) a Borisom Kollárom (Sme rodina). Vyhlásil to predseda opozičnej SaS Richard Sulík v diskusii v televízii TA3 V politike.“Ideme spraviť všetko preto, aby sme najbližšie parlamentné voľby vyhrali. Sme prirpavení prevziať zodpovednosť za našu krajinu. Máme program, ľudí. Poctivo sa pripravujeme na vládnutie. V SaS sme čestní ľudia, robíme chyby, ale nekradneme, nemáme korupčné kauzy. Toto je to, čo naša spoločnosť potrebuje ako soľ,“ uviedol.

Zobraziť celý článok

JH: „Počkáme a uvidíme. Faktom je, že SaS zatiaľ vládla iba dva roky, keďže  nedôverovala ani vlastným ministrom.  Pričom jeden z nich – Ľ. Galko – napriek vysloveniu nedôvery parlamentom, odmietol z ministerstva odísť.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-komu-patri-ktag/380595-clanok.html

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi