Týždeň v skratke
To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.
Bratislava 11. marca (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovali viaceré smutné správy a finišujúca prezidentská kampaň. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.
Kandidáti na prezidenta sú nejednotní pri udeľovaní milosti politikom
Kým Čaputová by k žiadosti politika o milosť pristupovala nestranne a ako k akejkoľvek žiadosti občana, Harabin by postupoval na základe predloženého návrhu a poznatku o veci.
Bratislava 10. marca (TASR) – Kandidáti na prezidenta SR Zuzana Čaputová, Štefan Harabin, Marian Kotleba a Maroš Šefčovič nemajú jednotné stanovisko v tom, či by vo funkcii hlavy štátu udeľovali odsúdeným politikom milosť alebo zmierňovali ich tresty. Kým Čaputová by k žiadosti politika o milosť pristupovala nestranne a ako k akejkoľvek žiadosti občana, Harabin by postupoval na základe predloženého návrhu a poznatku o veci. Šefčovič hovorí nie milostiam pre bývalých politikov a Kotleba deklaruje, že túto právomoc by ako prezident nevyužíval vo vzťahu k žiadnemu politikovi. Kandidáti to uviedli v nedeľnej diskusnej relácii na TV Markíza.
JH: „Je dobre, že nie sú jednotní, aspoň sa dá medzi nimi ľahšie vyberať. Odpovede skutočných právnikov (Z. Čaputová, Š. Harabin) boli v tomto prípade lepšie, ako odpovede politikov (M. Šefčovič, M. Kotleba), hoci práve politici by nikdy nemali hovoriť nikdy.“
Danko: Pri voľbe sudcov dostanú poslanci voľnú ruku
Andrej Danko poznamenal, že sám presadzovať nikoho nebude, keďže sa vraj sklamal už v mnohých ľuďoch.
Bratislava 10. marca (TASR) – Koaličná SNS nebude dávať svojim poslancom žiadny pokyn, ako hlasovať, ani v prípade druhej voľby kandidátov na ústavných sudcov. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol predseda vládnej strany a zároveň predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko.„SNS si zodpovedne vyberie. Jednoducho poslanci dostanú voľnú ruku tak, ako ju dostali. Možno nastane prienik niektorých mien. Pokiaľ nebude nejaká koaličná dohoda, myslím si, že to znova pôjde tým systémom, že sa dá voľná ruka poslanom,“ vyhlásil Danko. Poznamenal, že sám presadzovať nikoho nebude, keďže sa vraj sklamal už v mnohých ľuďoch.
JH: „Na jednej strane uvedené nemožno čítať inak ako tak, že v iných prípadoch SNS dáva svojim poslancom pokyn, ako majú hlasovať. Na druhej strane, dve vety si treba prečítať ešte raz – SNS si zodpovedne vyberie. Jednoducho poslanci dostanú voľnú ruku tak, ako ju dostali.“
Blaha postoj ruskej ambasády chápe, Klus ho vníma ako prejav hrozby
Blaha je presvedčený, že článok Ondrejcsáka bol zbytočnou provokáciou.
Bratislava 10. marca (TASR) – Reakcia veľvyslanectva Ruskej federácie (RF) na článok štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Róberta Ondrejcsáka (Most-Híd) bola v poriadku, lebo vyvracala to, že by bolo Slovensko pre Rusov nepriateľom. V nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha zo Smeru-SD. Jeho oponent v diskusii a podpredseda parlamentného európskeho výboru Martin Klus (SaS), naopak, zdôraznil, že ide o absolútne neprijateľný krok.
JH: „Ak by to bolo naozaj tak, ako tvrdí poslanec Ľ. Blaha (Smer-SD), mal by podať návrh na odvolanie ministra Lajčáka (SMER-SD) z funkcie, keďže ten koná úplne inak, ako Ľ. Blaha hovorí.“
Opozícia chce zmeniť zákon, ktorým ľudia prichádzajú o slovenský pas
V prípade prijatia novely by jedinou formou straty štátneho občianstva bolo prepustenie zo štátneho zväzku na vlastnú žiadosť.
Bratislava 8. marca (TASR) – Občania SR by nemali prichádzať o slovenský pas, ak prijmú občianstvo iného štátu. Myslí si to skupina opozičných poslancov na čele s Ondrejom Dostálom (SaS), ktorá to chce dosiahnuť zmenou zákona o štátnom občianstve. Návrh poslanci predložili na najbližšiu schôdzu parlamentu. Novelou chcú vrátiť stav, ktorý platil pred prijatím novely v roku 2010. Tá pripravuje ľudí o slovenský pas, keď prijmú cudzie štátne občianstvo.
JH: „Kto pozná príbeh zákona, na základe ktorého stráca Slovensko občanov vie, že takýto zákon nemal byť nikdy prijatý. Kto ho nepozná, tak nech vie, že bol prijatý ako odpoveď na maďarský zákon, ktorým sa však počet Maďarov zvyšuje, a nie znižuje.“
Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-smutne-spravy/383081-clanok.html