HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 11.3.2019

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 11. marca (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovali viaceré smutné správy a finišujúca prezidentská kampaň. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Kandidáti na prezidenta sú nejednotní pri udeľovaní milosti politikom

Kým Čaputová by k žiadosti politika o milosť pristupovala nestranne a ako k akejkoľvek žiadosti občana, Harabin by postupoval na základe predloženého návrhu a poznatku o veci.

Bratislava 10. marca (TASR) – Kandidáti na prezidenta SR Zuzana Čaputová, Štefan Harabin, Marian Kotleba a Maroš Šefčovič nemajú jednotné stanovisko v tom, či by vo funkcii hlavy štátu udeľovali odsúdeným politikom milosť alebo zmierňovali ich tresty. Kým Čaputová by k žiadosti politika o milosť pristupovala nestranne a ako k akejkoľvek žiadosti občana, Harabin by postupoval na základe predloženého návrhu a poznatku o veci. Šefčovič hovorí nie milostiam pre bývalých politikov a Kotleba deklaruje, že túto právomoc by ako prezident nevyužíval vo vzťahu k žiadnemu politikovi. Kandidáti to uviedli v nedeľnej diskusnej relácii na TV Markíza.

Zobraziť celý článok

JH: „Je dobre, že nie sú jednotní, aspoň sa dá medzi nimi ľahšie vyberať. Odpovede skutočných právnikov (Z. Čaputová, Š. Harabin) boli v tomto prípade lepšie, ako odpovede politikov (M. Šefčovič, M. Kotleba), hoci práve politici by nikdy nemali hovoriť nikdy.“

Danko: Pri voľbe sudcov dostanú poslanci voľnú ruku

Andrej Danko poznamenal, že sám presadzovať nikoho nebude, keďže sa vraj sklamal už v mnohých ľuďoch.

Bratislava 10. marca (TASR) – Koaličná SNS nebude dávať svojim poslancom žiadny pokyn, ako hlasovať, ani v prípade druhej voľby kandidátov na ústavných sudcov. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol predseda vládnej strany a zároveň predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko.„SNS si zodpovedne vyberie. Jednoducho poslanci dostanú voľnú ruku tak, ako ju dostali. Možno nastane prienik niektorých mien. Pokiaľ nebude nejaká koaličná dohoda, myslím si, že to znova pôjde tým systémom, že sa dá voľná ruka poslanom,“ vyhlásil Danko. Poznamenal, že sám presadzovať nikoho nebude, keďže sa vraj sklamal už v mnohých ľuďoch.

Zobraziť celý článok

JH: „Na jednej strane uvedené nemožno čítať inak ako tak, že v iných prípadoch SNS dáva svojim poslancom pokyn, ako majú hlasovať. Na druhej strane, dve vety si treba prečítať ešte raz – SNS si zodpovedne vyberie. Jednoducho poslanci dostanú voľnú ruku tak, ako ju dostali.“

Blaha postoj ruskej ambasády chápe, Klus ho vníma ako prejav hrozby

Blaha je presvedčený, že článok Ondrejcsáka bol zbytočnou provokáciou.

Bratislava 10. marca (TASR) – Reakcia veľvyslanectva Ruskej federácie (RF) na článok štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Róberta Ondrejcsáka (Most-Híd) bola v poriadku, lebo vyvracala to, že by bolo Slovensko pre Rusov nepriateľom. V nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha zo Smeru-SD. Jeho oponent v diskusii a podpredseda parlamentného európskeho výboru Martin Klus (SaS), naopak, zdôraznil, že ide o absolútne neprijateľný krok.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak by to bolo naozaj tak, ako tvrdí poslanec Ľ. Blaha (Smer-SD), mal by podať návrh na odvolanie ministra Lajčáka (SMER-SD) z funkcie, keďže ten koná úplne inak, ako Ľ. Blaha hovorí.“

Opozícia chce zmeniť zákon, ktorým ľudia prichádzajú o slovenský pas

V prípade prijatia novely by jedinou formou straty štátneho občianstva bolo prepustenie zo štátneho zväzku na vlastnú žiadosť.

Bratislava 8. marca (TASR) – Občania SR by nemali prichádzať o slovenský pas, ak prijmú občianstvo iného štátu. Myslí si to skupina opozičných poslancov na čele s Ondrejom Dostálom (SaS), ktorá to chce dosiahnuť zmenou zákona o štátnom občianstve. Návrh poslanci predložili na najbližšiu schôdzu parlamentu. Novelou chcú vrátiť stav, ktorý platil pred prijatím novely v roku 2010. Tá pripravuje ľudí o slovenský pas, keď prijmú cudzie štátne občianstvo.

Zobraziť celý článok

JH: „Kto pozná príbeh zákona, na základe ktorého stráca Slovensko občanov vie, že takýto zákon nemal byť nikdy prijatý. Kto ho nepozná, tak nech vie, že bol prijatý ako odpoveď na maďarský zákon, ktorým sa však počet Maďarov zvyšuje, a nie znižuje.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-smutne-spravy/383081-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi