HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 15.4.2019

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 15. apríla (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo priznanie strelca, ktorý zabil dvoch mladých ľudí, návrh na rozpustenie parlamentnej strany a rozprávanie prezidenta o tom, čo bude robiť, keď nebude prezidentom. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Lučanský: Jednou z mojich priorít je zvýšenie dôveryhodnosti polície

Voľba sa konala s novými pravidlami. Novela zákona o Policajnom zbore podľa slov šéfky rezortu zavádza väčšiu transparentnosť do výberu.

Bratislava 15. apríla (TASR) – Prioritou Milana Lučanského na poste policajného prezidenta bude stabilizácia polície a zvýšenie jej dôveryhodnosti. Povedal to v pondelok po tom, ako ho ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) menovala do funkcie.“Verím, že budem pokračovať v práci, ktorá bola začatá. Jednou z hlavných priorít je stabilizácia Policajného zboru a zvýšenie jeho dôveryhodnosti,“ povedal. V rámci reorganizácie polície by chcel skvalitniť a zefektívniť činnosť špecializovaných útvarov aj základných útvarov v polícii.

Zobraziť celý článok

JH: „Jedna vec je vykonávať funkciu dočasne, iná po vymenovaní. Policajného prezidenta bude pritom podľa nových pravidiel možné odvolať len po ťažkých politických manévroch. Faktom je, že budú naozaj transparentné.“

Gál: Výber kandidátov na sudcov ÚS nie je ľahkým procesom

Gál si podľa vlastných slov nedovolí povedať, či sa znižuje kvalita uchádzačov o post ústavného sudcu. Klesá skôr podľa neho ich počet.

Bratislava 15. apríla (TASR) – Výber kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR nie je podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) ľahkým procesom a závisí aj od dohody pri hlasovaní. Gál zároveň uviedol, že Národná rada SR potrebuje mať dostatočný počet kvalitných kandidátov.“Keď sme sa bavili o tom, aby boli sudcovia ústavného súdu zvolení 90 hlasmi, povedal som, že bude ťažké nájsť 76 hlasov a moje slová sa bohužiaľ potvrdili,“ povedal minister v pondelok počas rokovania tripartity s tým, že nikdy nešlo o ľahký proces.

Zobraziť celý článok

JH: „To ani nikto a nikdy netvrdil, že ide o ľahký proces. Vládna koalícia však mala na zvolenie kandidátov tri roky, ktoré premrhala. Zákonodarná moc, ktorej prináleží kandidátov zvoliť, tak blokuje vykonávanie moci výkonnej – prezident – aj súdnej – Ústavný súd. A to nie je vôbec správne.“

Kiska: V mojej strane budú úžasní mladí ľudia i skúsení politici

Potvrdil, že chce vytvoriť širokú stranu s regionálnymi štruktúrami, predpokladá, že ustanovujúci snem by mohol byť v septembri.

Bratislava 14. apríla (TASR) – Členmi novej strany súčasného prezidenta Andreja Kisku budú „úžasní mladí ľudia i skúsení politici“. Povedal to v diskusnej relácii TA3 V politike. Konkrétne mená prezradí 17. júna, po tom, čo vyprší jeho súčasný prezidentský mandát.

Zobraziť celý článok

JH: „Po prvé: to sa ukáže sa až potom, keď v strane takí ľudia aj naozaj budú. Po druhé: nebude im to nič platné, keď vo vedení budú amatéri. Po tretie: ide stále iba o rozprávanie A. Kisku o Yetim.“

Na pojednávaní pre zrušenie ĽSNS predniesli reč obhajoba a žalobca

Na pojednávanie sa akreditovalo viac ako 50 novinárov a napokon sa bude rozhodovať vo väčšej pojednávacej miestnosti, ako sa pôvodne plánovalo.

Bratislava 9. apríla (TASR) – Protirómskymi prejavmi strany či vytvorením domobrany argumentoval zástupca Generálnej prokuratúry (GP) SR Ivan Minár vo svojej úvodnej reči návrh na zrušenie parlamentnej strany ĽSNS. Obhajoba argumentuje tým, že žaloba nie je apolitická a porušuje právo združovať sa v politických stranách. Prípad začal v utorok prejednávať Najvyšší súd (NS) SR.“Prejednávanie takej veci, ako je rozpustenie strany, je výnimočné, stalo sa iba raz, a to v roku 2006,“ povedal prokurátor s tým, že aktéri, ktorí boli vtedy pred súdom, sú v súčasnosti v podstate rovnakí. Žaloba sa opiera najmä o prvky rasizmu a xenofóbie voči rómskej menšine, ktoré podľa prokurátora možno badať v prejavoch strany. V jej ideológii vidí prokurátor zámerne zveličované niektoré negatívne javy menšiny, čo vyúsťuje do vyvolávania strachu z menšiny a následne k vyvolaniu násilia. Argumentuje Ústavou SR a dohovorom o ľudských právach.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide v poradí o druhú takúto dejinnú udalosť, týkajúcu sa jednej osoby a jej družiny. Pre dotknutú stranu sa to môže skončiť buď dobre alebo lepšie, pre zvyšok spoločnosti buď zle alebo horšie. Aj preto, lebo sa po rozpustení prvej strany vôbec nepoučila.“

RTVS: Miroslav M. sa priznal, že strieľal na J. Kuciaka a M. Kušnírovú

Podľa pôvodného obvinenia bol bývalý vojak Miroslav M. pri vražde v úlohe vodiča. Úlohu strelca mať plniť Tomáš Sz., uviedla RTVS.

Bratislava 11. apríla (TASR) – Miroslav M. sa vo štvrtok na výsluchu v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) v Nitre priznal, že strieľal vo Veľkej Mači na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Informovala o tom RTVS na sociálnej sieti.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak strieľal naozaj Miroslav M., potom urobil dobre, že sa priznal. Mohol by byť príkladom aj pre objednávateľa alebo objednávateľov. Jeho alebo ich mená budú raz – skôr či neskôr – aj tak známe: na Slovensku sa nič neutají.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-dejinna-udalost/390227-clanok.html

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi