HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 8.5.2019

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 7. mája (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovalo stretnutie slovenského premiéra s prezidentom USA a opäť pokračovala debata o vládnych balíčkoch. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Trump a Pellegrini ocenili vzťahy, prezident USA by rád navštívil SR

Slovenský premiér dodal, že to nie je len česť pre neho, ale pre krajinu, že môže byť v Bielom dome. Americký prezident uviedol, že by raz rád prišiel na Slovensko, bližší termín však nekonkretizoval.

Washington 3. mája (TASR) – Predseda vlády SR Peter Pellegrini a americký prezident Donald Trump na piatkovom rokovaní v Bielom dome ocenili vzájomné bilaterálne vzťahy. Americký prezident ocenil nákup stíhačiek F-16 a partnerstvo oboch krajín v NATO. „Naše vzájomné vzťahy sú veľmi dobré. Toto je prvá návšteva slovenského premiéra v Oválnej pracovni,“ uviedol americký prezident.

Zobraziť celý článok

JH: „Vzhľadom na menoslov delegácie USA na rokovaniach možno povedať, že návšteva bola veľmi úspešná. Azda bude Slovensko úspešné aj pri ďalšom bilaterálnom stretnutí – v piatok večer v košickej Steel Aréne.“

P.Pellegrini: Vylučujem pnutie v koalícii, dohodli sme balík opatrení

Premiér informoval, že sa koalícia zhodla na balíku opatrení, ktorý predstaví v nasledujúcich týždňoch. Smer-SD sľubuje napríklad razantné zvýšenie rodičovského príspevku.

Bratislava 6. mája (TASR) – Vo vládnej koalícii nie je žiadne napätie, konflikt či boje. Politické strany sa vedia zhodnúť na zásadných prioritách. V pondelok na tlačovej konferencii to uviedol predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Zároveň informoval, že sa koalícia zhodla na balíku opatrení, ktorý predstaví v nasledujúcich týždňoch. Smer-SD sľubuje napríklad „razantné“ zvýšenie rodičovského príspevku.

Zobraziť celý článok

JH: „Premiér nemôže povedať iné, faktom však je, že ak by to tak naozaj bolo, potom by koalícia predmetné návrhy zákonov neodsúvala z mesiaca na mesiac. Nehovoriac o tom, že Ústavný súd je už dlhé týždne paralyzovaný  výlučne kvôli vládnej koalícii.“

Kiska za členku Správnej rady ÚPN vymenoval M. Zavackú

Správna rada ÚPN zabezpečuje činnosť ústavu pri plnení úloh podľa zákona o pamäti národa. Má deviatich členov.

Bratislava 6. mája (TASR) – Novou členkou Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) je Marína Zavacká. V pondelok ju do funkcie vymenoval prezident SR Andrej Kiska. Kancelária prezidenta SR o tom informovala na webe prezidenta.

Zobraziť celý článok

JH: „Prezident si týmto aktom splnil povinnosť, čo znamená, že Správna rada je kompletná – má toľko členov, koľko má podľa zákona aj mať. Ešte by mohol a mal konečne rozhodnúť aj o tom, ako naloží s demisiou ministra M. Lajčáka.“

Pokles daní je podľa Danka o kompromise, Sulík je za plošné zníženie

Podľa Danka sa však systémové veci na Slovensku menia a súčasná vláda niektoré problémy zdedila aj z minulosti.

Bratislava 5. mája (TASR) – Znižovanie daní na Slovensku je o kompromise, predseda Národnej rady SR a predseda SNS Andrej Danko preto bude rád, ak sa mu podarí presadiť o určité percento pokles dane z príjmu právnických osôb, či zníženie dane z pridanej hodnoty na vybrané druhy potravín, alebo upraviť stavebný zákon. Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka je však lepšie znížiť daň o trošku všetkým plošne, ako si vybrať jednu skupinu.

Zobraziť celý článok

JH: „Predseda SNS A. Danko má pravdu keď hovorí, že znižovanie daní je o kompromise, iba zabudol povedať, že ide o kompromis iba medzi členmi vládnej koalície. Zvyšok je vecou nastavenia a filozofie.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-prehra-usa-alebo-sr/393927-clanok.html

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Ústavný alebo vymyslený?

S tým súvisí druhý problém – okrem rečí totiž neexistuje žiadny oficiálny dokument, ktorý by ich potvrdzoval.

10. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Po voľbách je všetko inak.

8. apríla 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi