HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 21.5.2019

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 21. mája (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala otázka odchodu I. Matoviča z eurokandidátky, tretie kolo voľby sudcov ústavného súdu, (ne)rozdeľovania peňazí na ministerstve kultúry, ale aj ochrany expremiéra R. Fica. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

SaS rokovala s koalíciou o ÚS, stretnúť sa majú opäť okolo obeda

Rokovania sú o tom, ktorí kandidáti by boli prijateľní pre koalíciu aj opozíciu. My máme predstavu, kto sú tí vhodní uchádzači, ktorí by mohli byť zvolení za kandidátov, uviedol Alojz Baránik.

Bratislava 21. mája (TASR) – Koalícia rokovala o kandidátoch na ústavných sudcov s opozičnou SaS. Na pondelkovom (20. 5.) stretnutí sa dohodli na opätovnom rokovaní po zasadnutí jednotlivých klubov. Stretnúť by sa mali opäť v utorok okolo obeda. Ako pre TASR povedala poslankyňa Národnej rady (NR) SR Natália Blahová (SaS), na utorkovom stretnutí by mal byť aj Ján Marosz ako zástupca klubu OĽaNO.„Vyjasnili sme si vzájomné stanoviská a dohodli sme sa, že v utorok na obed sa po rokovaniach jednotlivých poslaneckých klubov spolu opäť stretneme a povieme si, ako ďalej,“ priblížila Blahová.

Zobraziť celý článok

JH: „Vyzerá to pekne, keď strany vládne rokujú s mimovládnymi, ale dôležitý bude výsledok. Nie týchto rokovaní, ale volieb kandidátov. Z ústavného hľadiska bude dôležitejšie určenie počtu kandidátov, ktorých má parlament zvoliť: ak ich bude 10, bude to vážny precedens s vážnymi následkami.“

Fico: Ľ. Blaha je proeurópsky orientovaný politik a má moju podporu

Mňa zaujíma orientácia krajiny. Nikdy Ľuboš Blaha neurobil nič, čo by ohrozovalo alebo poškodzovalo našu jasnú zahraničnú politickú orientáciu, povedal Fico.

Bratislava 20. mája (TASR) – Predseda Smeru-SD Robert Fico uviedol, že poslanec Národnej rady (NR) SR Ľuboš Blaha (Smer-SD) má jeho podporu. Vyjadril sa tak v pondelok počas tlačovej konferencie.“Mňa zaujíma orientácia krajiny. Nikdy Ľuboš Blaha neurobil nič, čo by ohrozovalo alebo poškodzovalo našu jasnú zahraničnú politickú orientáciu,“ povedal Fico. Podľa jeho slov je Blaha proeurópsky orientovaný politik. „Ak má nejaký slovník, ktorý je farbistejší alebo nápaditejší, na to má každý poslanec právo,“ povedal Fico.

Zobraziť celý článok

JH: „S vyjadrením R. Fica možno iba súhlasiť: Ľ. Blaha, aj keď je predsedom parlamentného výboru a aj keby chcel, nedokáže ohroziť ani poškodiť zahraničné záujmy Slovenska – to vie aj v zahraničí každý, kto sa aspoň trochu vyzná v politike.“

Moskva odsúdila extrémizmus kotlebovcov

Moskva sa pozastavuje nad tým, že ĽSNS velebí čelných predstaviteľov vtedajšieho režimu vrátane Jozefa Tisa, ktorého po skončení sa vojny odsúdili na smrť.

Bratislava 16. mája (TASR) – Rezort ruskej diplomacie sa veľmi kriticky vyjadril o Ľudovej strane Naše Slovensko (ĽSNS) vedenej Marianom Kotlebom. Vyplýva to z tohtoročnej hodnotiacej správy ministerstva zahraničných vecí, ktorá sa zaoberá velebením nacizmu, šírením neonacizmu a iných foriem rasizmu, rasovej diskriminácie a xenofóbie. Moskva ho zverejnila 6. mája tohto roku. Na dokument poukazuje denník Pravda.

Zobraziť celý článok

JH: „Správa z Moskvy nemá žiadny relevantný dosah. Rusko síce môže spochybňovať rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ale to je aj všetko, čo môže. A podľa súdu je strana Kotleba-ĽSNS štandardnou a demokratickou politickou stranou. Nemusí sa to každému páčiť, ale je to tak – má na to aj pečiatku.“

Doživotná ochranka pre expremiéra je podľa D. Sakovej na zváženie

Expremiér Robert Fico na utorkovej tlačovej konferencii povedal, že existuje viacero dôvodov, pre ktoré by mal mať naďalej ochranku.

Hanušovce nad Topľou 14. mája (TASR) – Existujú dôvody, aby bola ochranka expremiérovi Robertovi Ficovi poskytovaná i naďalej. Rovnako je na zváženie, či by nemal mať ochranku doživotne ako prezident. Povedala to v utorok ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) v Hanušovciach nad Topľou pred výjazdovým rokovaním vlády.“Na štvrtok máme zvolaný branno-bezpečnostný výbor, kde som pozvaná. Idem tam aj so šéfom ochranky. Samozrejme, tento branno-bezpečnostný výbor sa bude konať v utajenom režime. Sú dôvody na to, aby tá ochranka pánovi expremiérovi bola poskytovaná a budeme to jasne poslancom aj tlmočiť,“ uviedla Saková.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak existujú dôvody na ochranku, potom má byť poskytnutá, ak neexistujú, poskytnutá byť nemá. Nie je v tom nič zložité. To, či by expremiéri mali alebo nemali mať doživotnú ochranku, však nie je na zváženie, ale na zahodenie do koša.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-matovicova-flinta-v-zite/396657-clanok.html

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi