Týždeň v skratke
To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.
Bratislava 28. mája (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali hlavne voľby do Európskeho parlamentu.
Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.
ZVEREJNILI OFICIÁLNE VÝSLEDKY, VÍŤAZOM JE KOALÍCIA PS – SPOLU
Voliči si mohli vyberať z 31 politických subjektov. Účasť v eurovoľbách dosiahla 22,74 percenta.
Bratislava 26. mája (TASR) – Víťazom volieb do Európskeho parlamentu sa stala koalícia Progresívne Slovensko (PS) – Spolu so ziskom 20,11 percenta hlasov. Nasleduje Smer-SD s 15,72 percentami hlasov a ĽSNS so ziskom 12,07 percenta hlasov. Do europarlamentu sa dostali aj kandidáti za KDH (9,69 percenta), SaS (9,62 percenta) a OĽaNO (5,25 percenta). Oficiálne výsledky potvrdila v nedeľu Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.
JH: „Stručne a zreteľne: vládna koalícia s výnimkou Smeru-SD v týchto voľbách zhorela ako fakľa. A niektoré mimoparlamentné strany pred parlamentnými voľbami výrazne posilnili svoje šance.“
ONLINE: POTVRDENÉ: Do EP ide 6 strán. Výsledky prichádzajú aj z Európy
Sledujte online, kde sa dozviete všetko podstatné o eurovoľbách.
Bratislava 25./26./27. mája (Teraz.sk/TASR) – Vo štvrtok 23. mája odštartoval v členských štátoch Európskej únie volebný maratón. Voľby sa konali v 28 krajinách a v sobotu (25.5.) prebehli aj na Slovensku. Volebné miestnosti sa u nás uzavreli o 22:00. Teraz.sk pokračuje volebným ONLINOM. Náš volebný ONLINE sa končí, ďakujeme, že ste voľby do EP sledovali spolu s nami.13:25 Krajne pravicové populistické strany v Európe nie sú ani náhodou na ústupe. Výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa v členských štátoch EÚ konali 23. až 26. mája, analyzoval v rozhovore pre denník Die Süddeutsche Zeitung zverejnenom v pondelok sociológ Swen Hutter pôsobiaci v Centre pre výskum občianskej spoločnosti na Slobodnej univerzite v Berlíne (FU Berlin) a v Berlínskom stredisku sociálneho výskumu (WZB).
JH: „To je viac ako isté, že krajne pravicové populistické strany v Európe nie sú na ústupe. Rovnako ako to, že Európa má päť rokov na to, aby ich eliminovala, pričom nejde vôbec o dlhú dobu.“
Summit EÚ zhodnotí eurovoľby, nerozhodne však o kľúčových pozíciách
Utorňajšie rokovania najvyšších lídrov sa skončia bez prijatia záverov a budú mať skôr podobu konzultácií o ďalšom postupe.
Brusel 28. mája (TASR) – Hlavy štátov a vlád 28 členských krajín EÚ sa v utorok poobede na pozvanie predsedu Európskej rady Donalda Tuska stretnú v Bruseli na neformálnom summite, aby zhodnotili výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP). Zároveň majú rokovať o tom, či uznať systém volebných lídrov európskych politických strán, tzv. spitzenkandidátov, pre obsadenie funkcie predsedu budúcej Európskej komisie.
JH: „Na úrovni Európskej únie sa začína všetko odznova. A všetko, znamená v tomto prípade naozaj všetko. Nič nie je isté okrem toho, že EÚ stále tvorí 28 členských krajín, ktoré budú o tom všetkom rozhodovať.“
Novými poslancami NR SR by mali byť Viskupič, Nedoba, Chmelár a Jasaň
Majú nahradiť poslancov NR SR, ktorí boli zvolení do europarlamentu.
Bratislava 27. mája (TASR) – Novými poslancami Národnej rady (NR) SR majú byť Marián Viskupič, Jakub Nedoba (obaja za SaS), Marián Chmelár (za ĽSNS) a za Smer-SD by to mal byť Viliam Jasaň. Majú nahradiť poslancov NR SR, ktorí boli zvolení do europarlamentu. Po zmenách sa uvoľní aj miesto podpredsedníčky NR SR po Lucii Ďuriš Nicholsonovej. O obsadení postu podpredsedu alebo podpredsedníčky NR SR rozhodne podľa hovorcu SaS Róberta Bučeka republiková rada strany.
JH: „Záleží na menovaných, či sa ujmú mandátu alebo nie. Ak nie, nastúpia ďalší v poradí. SaS však môže rozhodovať o iba o nominácii osoby podpredsedu NR SR – či sa ním aj stane, rozhodne plénum parlamentu v tajnom hlasovaní.“
Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-eurovolby-hrabko/398190-clanok.html