HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 6.6.2019

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Autor Teraz.sk

Bratislava 5. júna (Teraz.sk) – Počas týždňa zarezonovala ponuka premiéra radiť prezidentke ako aj pokračujúce spory Maďarov žijúcich na Slovensku. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Pellegrini je pripravený radiť Z. Čaputovej, ak by mala záujem

Čaputová reagovala, že chce spolupracovať aj s Lajčákom a rezortom diplomacie, ktorý je obsadený kandidátom strany Smer-SD. Preto odmieta pochybnosti o svojej nadstraníckosti v oblasti poradcov.

Bratislava 2. júna (TASR) – Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) je pripravený radiť nastupujúcej prezidentke SR Zuzane Čaputovej, ak bude mať o to záujem. Premiér to vyhlásil v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Myslí si, že nie je nič lepšie pre krajinu, ako keď premiér a prezidentka spolupracujú. Reagoval tak na to, že Čaputová nevylučuje konzultácie so zvoleným europoslancom Michalom Šimečkom z koalície Progresívne Slovensko (PS) – Spolu-OD. Čaputová premiérovu ponuku prijala, podľa vlastných slov komunikuje aj so šéfom diplomacie Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD).

Zobraziť celý článok

JH: „Úlohou premiéra je premiérovať, úlohou prezidentky prezidentovať.  Ich spoločnou ústavnou povinnosťou je pri výkone funkcií spolupracovať.  Premiérovi možno poradiť, že robiť poradcu nemá nikomu a prezidentke, aby nikdy nedala na rady iných. Vrátane tejto.“

Kalavská: Modernizácia nemocnice v Ružinove bude stáť 80 miliónov eur

Pre činnosť vrtuľníkovej záchrannej služby je navrhovaný heliport. Prepojenie heliportu s monoblokom bude realizované lávkou pre peších, ktorá by mala byť dlhá zhruba osem metrov.

Bratislava 3. júna (TASR) – Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB) v Ružinove čaká rozsiahla investícia, na rekonštrukciu a modernizáciu dostane 80 miliónov eur. Nemocnica bude mať nový heliport, plánuje sa rozšírenie operačných sál, nové opláštenie budovy, ale i vynovenie izieb pre pacientov či parkovacie domy. V pondelok to uviedla ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD).“Naším cieľom je, aby bola Nemocnica Ružinov po rozsiahlej rekonštrukcii miestom s vysokošpecializovanými pracoviskami, kde bude i naďalej poskytovaná špičková zdravotná starostlivosť, ale v modernejších a vynovených priestoroch,“ uviedla Kalavská. Stavba nemocnice bude rekonštruovaná komplexne s cieľom dosiahnuť maximálnu energetickú úsporu. Rekonštrukcia zahŕňa činnosti, ako je napríklad výmena opláštenia budovy z hľadiska termoizolačných vlastností vrátane výplňových konštrukcií, rekonštrukciu systému vykurovania a osvetlenia či vzduchotechniky.

Zobraziť celý článok

JH: „Suma už takmer nikoho neohúri. Dôležité je totiž to, čo za ňu ľudia dostanú, a nie to, čo im pani ministerka sľúbi. Pritom sa dá staviť na to, že ak má byť uvedená suma dodržaná, nedosiahne sa sľúbené a ak sa má dodržať sľúbené, bude sa musieť suma zvýšiť.“

Csáky odmieta spojenie s Mostom, kým je tam Bugár, Nagy odmieta výmenu

Nagy tvrdí, že za problémom SMK s osobou Bugára sú osobné konflikty, čo Csáky popiera.

Bratislava 2. júna (TASR) – Líder kandidátky SMK vo voľbách do Európskeho parlamentu a dosluhujúci europoslanec Pál Csáky odmieta spolupracovať s koaličným Mostom-Híd, kým je v strane Béla Bugár. Dosluhujúci europoslanec za Most-Híd József Nagy odmieta výmenu predsedu. Obaja to uviedli v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3.

Zobraziť celý článok

JH: „Možno oboch – P. Csákyho aj B. Bugára – vyženie členská základňa, keď sa nebudú vedieť dohodnúť a v ďalšom volebnom období nebudú mať Maďari žijúci na Slovensku v parlamente zastúpenie. Niekedy to inak nejde – vymeniť členskú základňu je oveľa ťažšie, ako vymeniť iba lídrov. „

VIDEO ZO ZÁSAHU V BRATISLAVE: Postrelili agresívneho muža a dievča

Podľa Alexandry, svedkyne z miesta činu, išlo o streľbu pri policajnom zásahu. Na ulici mal byť podľa jej slov vysoký muž v tmavom oblečení s bielou taškou a nožom v ruke.

Bratislava 31. mája (TASR) – V súvislosti s piatkovou streľbou na Obchodnej ulici v Bratislave ošetrila záchranná zdravotná služba tri osoby, vrátane neplnoletého dievčaťa. K jeho zdravotnému stavu sa vzhľadom na jeho vek nemôže vyjadrovať.“Jeden z mužov je v kritickom stave a v umelom spánku, druhý zranený muž bol počas prevozu do nemocnice pri vedomí,“ povedala pre TASR hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Zobraziť celý článok

JH: „Obchodná ulica nie je bezpečná ani ráno, ani cez deň, ani večer, ani v noci. Ani na ulici, ani na chodníku, ani v električke. Horšie je, že ľudia zízajú na ozbrojených darebákov ako teľce na nové  vráta, namiesto toho, aby utekali. Raz sa to skončí oveľa horšie, ako by sa skončiť mohlo a malo.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-premier-alebo-radca/399613-clanok.html

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi